ASUS Republic of Gamers Announces Availability of Swift OLED PG27AQWP-W and Strix OLED XG27AQWMG
Pressemitteilung
Featuring Tandem OLED technology and TrueBlack Glossy coating; PG27AQWP-W is the world's fastest OLED monitor; XG27AQWMG delivers superb 1440p 280Hz visuals
ROG Swift OLED PG27AQWP-W: The world's fastest OLED monitor
The ROG Swift OLED PG27AQWP-W is the world’s fastest OLED monitor and boasts a native 540Hz refresh rate and an ultrafast 0.02 ms response time. This versatile monitor offers dual viewing modes that allow users to easily switch between ultrasmooth QHD@540Hz or 720P@720Hz visuals via a hotkey. The monitor features Tandem WOLED technology for 15% higher peak brightness, 25% wider color volume, and a 60% longer OLED lifespan versus previous-gen WOLED monitors. Plus, the new TrueBlack Glossy coating offers supersharp imagery and the deepest black hues in any environment.
ROG Strix OLED XG27AQWMG: Enhanced visuals and exceptional colors
The ROG Strix OLED XG27AQWMG monitor boasts a 280Hz refresh rate, 0.03ms response time, and a new compact stand that’s 30% smaller than those found on previous 27-inch ROG XG series monitors. Like the aforementioned PG27AQWP-W, the XG27AQWMG features new Tandem OLED technology for brighter, more colorful visuals and a longer OLED lifespan. VESA DisplayHDR 500 True Black compliance, a 99.5% DCI-P3 gamut, true 10-bit color, and Delta E<2 color difference offer astonishing HDR performance, making this monitor perfect monitor for gaming and creative pursuits.
Availability & price
ROG Swift OLED PG27AQWP-W
ROG Strix OLED XG27AQWMG
Specifications[2]
ROG Swift OLED PG27AQWP-W
Panel size (diagonal)
27" widescreen
Panel backlight/ Type
WOLED
Display surface
Glossy (TrueBlack Glossy™)
Color saturation
DCI-P3 99.5%
True resolution
2560 x 1440
Refresh rate
540Hz
Dual mode (Frame Rate Boost)
Yes, QHD@540Hz / 720P@720Hz
Brightness
1500cd/m²(peak, HDR)
Contrast ratio
1,500,000:1 (Typ.)
Viewing angle (CR≧10)
178° (H) / 178° (V)
Display colors
1073.7 million (10‑bit)
Response time
0.02ms (Gray‑to‑gray)
HDR support
Yes
Factory pre-calibration
Yes
Uniform brightness
AI Assistant technology
ASUS OLED Care Pro
Neo Proximity Sensor
Adaptive Sync
Yes, G-SYNC® compatible and FreeSync™ Premium Pro
Input / Output
2x HDMI® (v2.1), 1x DisplayPort™ (v2.1), 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, earphone jack
Special Features
DisplayWidget Center, Aura Sync
ROG Strix OLED XG27AQWMG
Panel size (diagonal)
27" widescreen
Panel backlight/ Type
WOLED
Display surface
Glossy (TrueBlack Glossy™)
Color saturation
DCI-P3 99.5%
True resolution
2560 x 1440
Refresh rate
280Hz