ASUS Republic of Gamers Announces New Strix OLED XG27AQDMG Gen2, XG27ACDMS, and XG27AQDMES Monitors
Pressemitteilung
Premium value 27" QHD gaming monitors make elite OLED performance and breathtaking visuals accessible to gamers everywhere
  • 27" Strix XG27AQDMG Gen2, XG27ACDMS, and XG27AQDMES make elite OLED performance and breathtaking visuals available to a wider audience
  • 240Hz XG27AQDMG Gen2 and XG27AQDMES; 280Hz XG27ACDMS; 0.03ms GTG response for unparalleled motion clarity and responsive competitive gaming
Model name
ROG Strix OLED XG27AQDMG Gen2
ROG Strix OLED XG27ACDMS
ROG Strix OLED XG27AQDMES
Panel type
TrueBlack Glossy WOLED
Semi-glossy QD-OLED
Semi-glossy QD-OLED
Refresh Rate
240Hz
280Hz
240Hz
Brightness
1300 nits peak brightness*
VESA DisplayHDR 400 True Black
1000 nits peak brightness*
VESA DisplayHDR 400 True Black
400 nits peak brightness*
Connectivity
DisplayPort 1.4 (DSC)
2x HDMI® 2.1
USB hub
DisplayPort 1.4 (DSC)
HDMI® 2.1
USB-C® (15W PD)