Hidtil ukendt maleri af Paolo Scheggi på auktion i september
Et nyopdaget værk fra de tidlige 1960’ere af den italienske avantegardekunstner Paolo Scheggi (1940-71) har fundet vej til Bruun Rasmussen Kunstauktioner. Det hidtil ukendte værk har befundet sig i en privat dansk samling og er forud for salget nyligt registreret hos Associazione Paolo Scheggi i Milano.
I starten af 1960’erne opstod i Danmark et frugtbart miljø og en udstillingsscene omkring den mest eksperimenterende kunst, der søgte at bryde med de vante forestillinger om, hvad et ‘kunstobjekt’ kan være. Således endte flere værker af kunstnerne i “Gruppo Zero” i danske privatsamlinger og på danske kunstmuseer.
Kunstmuseet HEART i Herning ejer i dag tre værker af Paolo Scheggi, ligesom museet ejer verdens største offentlige samling af Piero Manzonis værker. Via Piero Manzoni blev kollegaen Enrico Castellani (f. Italien 1930) i 1961-1962 inviteret til Herning, bl.a. for at tegne udkast til en tankstation for Texaco, og præcis som Manzoni kom han til at skabe en serie af sine væsentligste og mest banebrydende værker i netop Danmark. Flere af periodens mest betydelige italienske kunstnere – Lucio Fontana (Argentina/Italien 1899-1968), Paolo Scheggi (Italien 1940-1971) og Turi Simeti (f. Italien 1929) – udstilledes i København i midten af 1960’erne.
Italiensk avantgarde
Paolo Scheggi var en italiensk kunstner og medlem af avant-garde gruppen ”Gruppo Zero”. Scheggi var kendt for sine opfindsomme monokromatiske lærreder, og hans abstraktioner skaber overfladiske rum og lys ved at sammenføje overflader og overlappende elliptiske huller i en serie kaldet Intersuperfici og Strutture Modulari. Scheggi blev født i 1940 i Firenze, og han fik isn uddannelse i London, før han senere flyttede til Milano. De formelle og konceptuelle aspekter af hans arbejde placerer ham i gruppen med”Gruppo Zero”, der tæller kunstnere som Lucio Fontana, hvis arbejde med at punktere billedfladen og interesse i at udforske malerier som objekter minder om Scheggis. På trods af et kort liv, blev Scheggis arbejde bredt udstillet, bl.a. ved den 33. Biennale i Venedig i 1966. I 1968 begyndte han sit arbejde med teatret, hvilket rykkede hans arbejde fra dets plads i det traditionelle galleri og ud i byrummet. Scheggi døde i 1971 i Rom i en alder af 31 år.
Højdepunkter fra auktionen
På efterårets internationale auktion udbyder vi en række værker fra den italienske avantgarde i 1960-70'erne. Her er nogle af auktionens højdepunkter:
- Paolo Scheggi: "Intersuperficie curva dal rosso", 1962-63. Signeret og betitlet på bagsiden. Rød akryl på lærred i tre lag. 70 x 50 x 5,5. Værket er registreret hos Associazione Paolo Scheggi med nr. APSM154/0001. Vurdering: 2-2,5 mio. kr.
- Carlos Cruz-Diez: "Physichromie No. 393", Paris, Fev. 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Relief i mixed media (akryl, plast og træ). 61 x 62. Vurdering: 400.000-600.000 kr.
- Daniel Spoerri: "La douche III. Détrompe l'oeil", Næstved, Stubbekøbing, Denmark, August 1976. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Plade 130 x 70. Vurdering: 100.000 kr.
- Bruno Gambone: Objekt (Tableau sculpture), 1970. Sign. Bruno Gambone 1970 på bagsiden. Relief, olie på lærred. 40 x 40 x 8. Vurdering: 25.000-30.000 kr.
- Toni Costa: "Dinamica Visuale", Padova 1967. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Relief af hvid PVC monteret på bemalet træplade. 37 x 37. Vurdering: 60.000-75.000 kr.
Eftersyn & auktion
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Bredgade 33 i København
Eftersyn: 15.-19. september
Auktion: 20.-29. september
Auktionens højdepunkter udstilles under eventen "Bredgade Open" og "Copenhagen Art Week" sidst i august og hos auktionssammenslutningen Drouot i Paris den 12.-13. september.