Samtidskunstnere støtter små børns trivsel
Støt et godt formål, og få samtidig et fantastisk kunstværk med hjem. En række af tidens mest efterspurgte samtidskunstnere har doneret i alt 22 værker til en velgørenhedsauktion, som støtter Børns Vilkårs arbejde for små børns trivsel i Danmarks dagtilbud.
Kunst og velgørenhed går op i en højere enhed, når Curated by Jens-Peter Brask i samarbejde med Bruun Rasmussen og Rammefabrikken udbyder 22 samtidskunstværker af en stribe kendte navne inden for samtidskunst. Formålet er at støtte Børns Vilkårs arbejde for små børns trivsel og udvikling.
Auktionen foregår online på bruun-rasmussen.dk, og man kan byde med allerede nu og frem til den 4. maj.
Prominent samtidskunst på auktion
Blandt værkerne finder man blandt andet en originaltegning af Michael Kvium, et originalt litografi af Martin Bigum og et akryl- og spraymaleri af Peter Birk. Andre efterspurgte kunstnere, såsom Rasmus Eckhardt, Søren Solkær, Balder Olrik og Anna Sørensen, har ligeledes bidraget med værker, der spænder over alt fra fotografi til keramik. Alle værkerne er kurateret af kunstsamler og -kurator Jens-Peter Brask og udvalgt blandt hans store netværk i kunstverdenen.
”Her er tale om en bred palet af samtidskunstværker doneret af nogle af tidens mest prominente og efterspurgte samtidskunstnere. De har sammen med Rammefabrikken doneret i alt 22 værker kvit og frit, og alle pengene går ubeskåret til Børns Vilkår,” fortæller Jens-Peter Brask.
I den forbindelse betaler man som køber heller ikke salær på værkerne:
”Samtidskunsten er et fokusområde for os, og velgørenhedsauktioner som denne er særlige, fordi man både kan støtte et godt formål og samtidig have mulighed for at købe uden salær, eftersom vi donerer hele salærindtægten i forbindelse med auktionen,” fortæller Niels Boe-Hauggaard, vurderingssagkyndig i samtidskunst hos Bruun Rasmussen.
Børn skal have de bedste forudsætninger for at trives og udvikle sig
Som køber er man udover at erhverve sig et nyt kunstværk med til at støtte Børns Vilkårs arbejde for de mindste børn.
”Vi ved, at omsorg og trivsel i de første år af et barns liv er afgørende for dets udvikling, også på lang sigt. Vi vil bruge pengene fra denne auktion til at udvikle nye indsatser på småbørnsområdet, som skal styrke børns trivsel i landets dagtilbud,” siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår.
Auktionen foregår den 4. maj, men allerede nu kan man byde med på værkerne på Bruun Rasmussens hjemmeside HER
Se videoen nedenfor hvor kunstkurator, Jens-Peter Brask og vurderingssagkyndig i samtidskunst, Niels Boe-Hauggaard fortæller om auktionen og værkerne.
I 2004 blev den første Netauktion lanceret, og i dag er auktionshuset udbygget med afdelinger i København og Aarhus samt repræsentation i Sverige, Tyskland, England, Frankrig, Belgien, Luxemborg, Spanien, Italien, Thailand og USA. Omkring 100.000 effekter udbydes årligt på de Traditionelle Auktioner, de daglige Netauktioner og seneste skud på stammen, Direkte Auktion. Her er udbudt alt fra kunst, antikviteter, moderne design og smykker til bøger, mønter, frimærker, vin og våben.