Press release —
Formula GT Challenge: Norske profiler i front under vellykket Rudskogen-debut
Formula GT Challenge gjestet Norge for første gang da fjerde runde av det skandinaviske mesterskapet ble arrangert på Rudskogen Motorsenter. Aslak Lie og Eirik Skeid sørget for norske topplasseringer foran tusenvis av besøkende, mens mesterskapskampen ble åpnet på vidt gap.
Fjerde og nest siste runde av Formula GT Challenge ble arrangert med stil på Norges største motorsportsenter, Rudskogen Motorsenter, i det kuperte landskapet utenfor Rakkestad. For første gang gjestet det skandinaviske mesterskapet Norge som en del av Formula Racing Days, som tiltrakk seg tusenvis av fans til en helg fylt med racing og opplevelser for hele familien.
Publikum kunne oppleve en stor utstilling av modeller fra Ferrari og Maserati – fra de nyeste sportsbilene til noen av de mest sjeldne og kostbare modellene – mens Formula GT Challenge sto for underholdningen på racerbanen. Med sommervær, spektakulære omgivelser, et sterkt felt med førere fra Danmark, Norge og Sverige og flere norske topplasseringer ble det en vellykket debut for Formula GT Challenge på norsk asfalt.
– Det har vært en helg med full fart på Ferrari-entusiasmen. Rudskogen er helt enestående, og som forventet leverte banen intens og underholdende racing. Vi hadde et flott felt med dyktige førere fra både Danmark, Norge og Sverige, og de kjempet helt til målstreken. Helgens resultater åpnet dessuten mesterskapskampen på vidt gap, og vi kan derfor se frem til en spennende sesongfinale hvor flere av førerne har noe å kjempe for, sier Race Promoter hos Formula Automobile, Chresten Hansen.
Norske førere markerte seg på hjemmebane
De norske førerne sørget for sterke resultater foran hjemmepublikummet på Rudskogen. Aslak Lie sikret seg tredjeplassen i begge de to første løpene, mens Eirik Skeid avsluttet helgen med en sterk andreplass i det tredje og siste løpet.
Lies to pallplasseringer ga samtidig nordmannen nok poeng til å sikre tredjeplassen sammenlagt for helgen, og dermed en plass på premiepallen da Formula GT Challenges første norske løpshelg skulle oppsummeres.
Ny ledelse i mesterskapskampen
Dramatikken startet allerede i det første av helgens tre løp, hvor den daværende mesterskapslederen Andreas Borris kjørte av banen i sin Ferrari 296 Challenge. Uhellet førte til at dansken ikke kunne stille til start i de resterende løpene, og dermed gikk verdifulle mesterskapspoeng tapt. Borris har nå falt ned til andreplass i sammendraget med 78 poeng, mens svenske Christian Appelberg, som sikret seg to andreplasser og vant helgens siste heat, har overtatt ledelsen med 84 poeng.
Samtidig leverte Carl Moon et imponerende comeback etter sitt fravær i forrige runde på FDM Jyllandsringen. Svensken var flyvende på Rudskogen og sikret seg to seire samt en tredjeplass, noe som sendte ham fra syvende- til fjerdeplass i den samlede mesterskapsstillingen.
Tredjeplassen i sammendraget innehas av Christian Nielsen og Frederik Nielsen, som til sammen har sikret 74 poeng med sin Ferrari 296 Challenge. Den store omrokeringen betyr at hele fem førere nå har en teoretisk mulighet til å sikre seg mesterskapstittelen når den femte og siste runden arrangeres på FDM Jyllandsringen i september.
Crone utfordres i Coppa Formula
Også i Coppa Formula ble det skrudd opp for spenningen i mesterskapskampen mellom de danske tittelfavorittene Christian Crone og Ulrich Thomsen. Rudskogen-helgen ble en stor triumf for Thomsen, som vant alle tre løpene foran Crone på andreplass og Maciej Walenda på tredjeplass.
Crone holder fortsatt fast på mesterskapsledelsen med 113 poeng, men med Thomsen som helgens store poengsanker – nå oppe i 98 poeng – er avstanden mellom de to betydelig redusert før den avgjørende finalen.
Neste stopp: Jyllandsringen
2026-utgaven av Formula GT Challenge avgjøres i forbindelse med DM-Finalen på FDM Jyllandsringen 26.–27. september. Den tradisjonsrike finalehelgen danner samtidig rammen rundt avgjørelsen i flere andre nasjonale og skandinaviske mesterskap, noe som betyr mange fans på tribunene og høy aktivitet i paddocken, hvor førere og mekanikere har mye på spill. Billetter kan kjøpes allerede nå på FDM Jyllandsringens nettside.
MER INFORMASJON
Se resultater og mesterskapsstillinger her.
Mer informasjon om Formula GT Challenge her.
KONTAKTINFORMASJON
Chresten Hansen
Race Coordinator
+45 53 55 21 42
ch@formulaauto.dk