Nyhed -

Elgiganten går ind i e-sport med et unikt samarbejde med Sørby eSport

Elgiganten indgår samarbejde med Sørby eSport. Det giver foreningen mulighed for at udvikle sig med spændende og unikke tilbud til gamere i hele landet og cementerer samtidig elektronikkædens satsning på gaming-markedet og e-sport.

Stifter af Sørby eSport, Martin Bødker Fritzen, er begejstret for det nye samarbejde med Elgiganten.

”Et strategisk samarbejde med en partner som Elgiganten giver os muligheder for at skabe fuldstændig enestående gaming-oplevelser for vores medlemmer som ellers ikke havde været os muligt. Det er helt vildt det her,” siger Martin Bødker Fritzen, der grundlagde Sørby eSport i januar 2016.


Hos Sørby eSport er medlemmerne i centrum, og passionen opstår i krydsfeltet mellem kærlighed til mennesker og kærlighed til gaming.

”Vi er hjem for gamere fra hele Danmark. Vi tilbyder vores medlemmer træning, bootcamps, turneringer og i fællesskab tager vi ud til forskellige gaming events. Ligesom vi i Sørbyhallen selv afholder events som fx Elgiganten Cup i FIFA”, siger Martin Bødker Fritzen.

Bagved det hele ligger missionen om at bidrage til at hvert medlem og hver frivillig leder finder nye venner og udvikler sig i præcis den retning de ønsker det, samtidig med at de har det sjovt sammen.

”Elgigantens organisation og knowhow bidrager til en stærk udvikling af Sørby eSport som forening, hvor kvalitetsoplevelser for medlemmerne står centralt for al arbejde. Vi ønsker at konsolidere os på eSport-markedet og opbygge en bæredygtig forening, som også om to og tre år er hjem for gamere,” siger Martin Bødker Fritzen.

Elgiganten: Store muligheder i e-sport

Roger Rasmussen, event-ansvarlig i Elgiganten, er også begejstret for den nye aftale med Sørby eSport.

”E-sport i Danmark er inde i en rivende og spændende udvikling, som vi gerne vil støtte op om i Elgiganten,” siger Roger Rasmussen.

Han fremhæver, at det er vigtigt for Elgiganten, at der i de projekter, der støttes, er en klar social profil.

”Vi støtter Sørby eSport, fordi de som del af en idrætsforening på bedste vis har formået at forene den fælles passion for gaming med det gode kammeratskab og sociale aktiviteter som bootcamps, turneringsture, træning og egne gennemførte events, som det frivillige danske foreningsliv er verdensmestre i,” siger Roger Rasmussen.

”Vi er overbeviste om, at e-sport går en stor fremtid i møde, og det er oplagt for Elgiganten at tage med på den rejse. Vi har knowhow og vi har fantastiske gaming-produkter, så for os handler det om at finde de helt rigtige partnere, der står for de sunde værdier i relation til gaming, som vi ønsker i Elgiganten,” siger Roger Rasmussen.

For yderligere information:

Martin Bødker Fritzen, Grundlægger Sørby eSport info@sorby-esport.dk // 5258 1107

Roger Rasmussen, Elgiganten Danmark, roger.rasmussen@giganten.dk

Om Sørby eSport

Sørby eSport er en eSport-forening, hvor alle kan blive medlem – en afdeling af Sørbymagle Idrætsforening, der blev grundlagt i 1907 og er beliggende i Sørby, Slagelse, Danmark. Der er mere end 15 frivillige eSport-entusiaster, et professionelt ledelsesteam og en bestyrelse, som administrerer og leder den daglige drift. Sørby eSport tilbyder træning, bootcamps, turneringer og gaming-events, for gamere i alle aldre og på alle niveauer. Værdierne er: “læring, respekt og fællesskab”. Sørby eSport tror på at bidrage til læring, nye venskaber og at skabe sjove gaming events samt en stærk eSport-kultur. Hver uge deltager mere end 80 gamere i deres online- og offline-træningssessioner i CS: GO, Hearthstone og FIFA, og medlemsbasen vokser støt måned for måned.

Sørby eSport, hjem for gamere.

Related links

Emner

  • Underholdning

Kategorier

  • sørbymagle idrætsforening
  • forbrugerelektronik
  • detailhandel
  • elektronik
  • sørby
  • e-sport
  • esport
  • gamer

Kontakt

Ditte Opstrup Andersen

Pressekontakt Kommunikationschef PR & Kommunikation +4527614057