Gå videre til innhold
Foto: RBK
Foto: RBK

Nyhet -

Osteopater i idretten

Idretten er en arena både for store og små prestasjoner, for mestringsfølelse og kameratskap. Og hver dag rundt om i landet gjør osteopater – i samarbeid med andre dyktige fagfolk – en viktig jobb for å legge til rette for dette. En jobb som er gull verdt for både idretten og folkehelsen.

Idrettsspesifikk kompetanse

En rekke utøvere og klubber innen ulike idretter benytter seg av osteopater til forebyggende arbeid, behandling og rehabilitering. I toppidretten er det små marginer som skiller de beste, og tett oppfølging fra fagfolk er derfor nødvendig. Ulike idretter krever ulik tilnærming, og i tillegg til å ha en helsefaglig utdanning, har mange osteopater idrettsspesifikk kompetanse. Et eksempel på dette er i fotballen, hvor Rosenborg Ballklub har fire osteopater i sitt medisinske apparat. Andre idretter som håndball, sykkel og langrenn er vi også tungt inne i, både nasjonalt og internasjonalt.

Deltakelse og mestring

I breddeidretten spiller vi en stor rolle også i et folkehelseperspektiv, ved å hjelpe utøvere holde seg fysisk aktive gjennom idrett. Deltagelse i idrett gir bedre livskvalitet, for både voksne og barn.

Osteopatien har en viktig rolle i primærhelsetjenesten for muskel- og skjeletthelse, og bidrar også sterkt i både topp- og breddeidrett rundt om i landet.

Emner

Tags

Pressekontakt

Tomas Collin

Tomas Collin

Pressekontakt Styreleder Leder av organisasjonen 913 28 430
Matias Fjeld

Matias Fjeld

Pressekontakt Styremedlem Kommunikasjonsansvarlig 988 36 312

Vi arbeider for å sikre våre medlemmers faglige og politiske interesser.

Norsk Osteopatforbund arbeider for å sikre våre medlemmers faglige og politiske interesser. Vi jobber for å styrke osteopatiens posisjon i Norge og internasjonalt, gjennom høy faglig- og yrkesetisk standard. Vi skal utover dette fremme kvalitet i osteopatiutdanningen, samt utvikle faget slik at vi til enhver tid fremmer god folkehelse, og dermed bidra til å løse befolkningens muskel- og skjelettlidelser. Vårt hovedmål er autorisasjon.

Norsk Osteopatforbund
Orkdalsveien 67
7300 Orkanger
Norge