Gå direkt till innehåll
Grön Flygplats och Svenska Resebransch Föreningens webinarium om hållbara mötes- och resepolicys

Nyhet -

Grön Flygplats och Svenska Resebransch Föreningens webinarium om hållbara mötes- och resepolicys

Har du svårt att balansera hållbarhetsmål med en motiverad personal och en hållbar balans i livet? Delta i vårt kommande webbseminarium den 5 april och lär dig hur du kan minska ditt företags koldioxidavtryck samtidigt som du behåller en produktiv och nöjd personal.


Idag kan man göra hållbarhetsval inom varje transportslag. Åka buss som drivs på HVO, hyra elbil, flyga på biobränsle och välja tågbolag som köper grön el. Därmed kan vi sätta människan och livspusslet i fokus i stället för transportslaget. I detta webinarium tittar vi på vilken hänsyn arbetsgivaren måste och bör ta till livspussel. KTH har i praktiska försök utvärderat olika transportslag utifrån allt från hållbarhet till arbetsmiljö, det får vi höra mer om. 2030-sekretariatet kommer med sina spaningar och bland annat Svenska Spel berättar hur det utformat sin rese-/mötespolicy.


Webbinariet är kostnadsfritt. Missa inte detta värdefulla tillfälle att förbättra dina affärsmetoder.

När? 5 april

Tid: 14-15

Anmälan och mer info sker via länk nedan:

https://resepolicy.com/

Ämnen

Kontakter

Theresia Lindkvist

Theresia Lindkvist

Presskontakt Marknadschef Marknad, försäljning och kommunikation 0708687057

Välkommen till Världens bästa lilla flygplats!

Din flygplats. Nära dig.
Från nordvästra Skåne och södra Halland till Stockholm och världen. Och tillbaka. ​Ängelholm Helsingborg Airport är det självklara valet för dig som värdesätter kort restid och bekvämlighet. Flygplatsen ligger lättillgängligt med maximalt 30 minuters bilresa till samtliga kommuner i upptagningsområdet.

Ängelholm Helsingborg Airport
Margretetorpsvägen 445
26293 Ängelholm
Sverige