Auctionets årliga trendspaning är här!
Svenskt Tenn, heminredning och folkdräkter hamnar i topp när Auctionet listar 2025 års mest eftersökta föremål. Statistiken baseras på vad Auctionets svenska kunder letar efter hos de anslutna auktionshusen. 1900-talet dominerar på de flesta plan men i hårdnande konkurrens av 1700-talet som intresserar alltfler auktionskunder. Den stilepok som är allra mest populär just nu är dock jugend som med sitt böljande uttryck förnyade de svenska hemmen vid det förrförra sekelskiftet.
Josef Frank och Svenskt Tenn återfinns som brukligt i toppen, åtföljda av internationellt berömda svenska möbelformgivare som Bruno Mathsson och Carl Malmsten. Lisa Larson befäster sin position som vår mest älskade keramiker medan Bertil Vallien tycks vara den populäraste glaskonstnären.
Sökningarna på bruksföremål för hemmet (som soffor, bord, stolar, fåtölj och skåp) tar stort utrymme högst upp och ackompanjeras lite längre ner i listorna av lampor, mattor och dekorativa föremål. Lars Lerin är vår mest eftersökte bildkonstnär men har nästan 200 placeringar upp till toppen.
Folkdräkten (plats 16) är 2025 års stora överraskning! Det är ett plagg med lång historia och som kräver yrkesskicklighet och kunskap vid tillverkningen. Under året som gått har flera folkdräkter (både svenska och norska) sålts för höga belopp på Auctionet.
Nedan följer fyra nationella topplistor samt de mest eftersökta föremålen i nio av landets län. Sökbeteendet skiljer sig markant på sina håll. I Dalarnas län är exempelvis Nintendo den mest efterfrågade artikeln medan man i andra län söker fiskeprodukter, gitarrer och fotbollskort. Till listorna presenteras kortare kommentarer av Andreas Siesing, specialist, Auctionet.
De fem mest efterfrågade sökorden är:
Fåtölj
Matbord
Svenskt Tenn
Soffbord
Soffa
Kommentar: "Inredningsintresset idag är enormt. Och, inte minst, intresset för att förvärva återbrukade föremål har vuxit kolossalt. Det ger ett mervärde att äga och bruka föremål som har en historia och en identitet. Att Svenskt Tenn hamnar så högt är ett kristallklart tecken på varumärkets omåttliga popularitet i auktionsbranschen."
De fem mest efterfrågade stilarna och epokerna är:
Jugend
Art deco
1700-tal
Gustaviansk
Rokoko
Kommentar: "1900-talet har under en lång tid dominerat vår bransch så det känns uppfriskande att se att 1700-talets estetiska uttryck är efterfrågade i de svenska hemmen. Men högst upp hittar vi jugendstilen. De slingrande växtformationerna från det förrförra sekelskiftet gör sig åter gällande. Här får man många gånger fantastisk kvalitet till mycket facila priser."
De fem mest efterfrågade formgivarna är:
Josef Frank
Lisa Larson
Bertil Vallien
Carl Malmsten
Bruno Mathsson
Kommentar: "Ja, det här är verkligen en kvintett Best of the best. Josef Frank och Lisa Larson är vid det här laget närmast folkkära, tätt följda av våra legendariska möbelkonstnärer Carl Malmsten och Bruno Mathsson som på två sinsemellan helt olika sätt har inrett det svenska 1900-talet. Bertil Vallien representerar här den svenska glastraditionen som fortfarande står sig stark."
2025 års utropstecken är:
Folkdräkt (plats 16)
Märklin (17)
Gitarr (23)
Kamera (37)
Dragspel (39)
Kommentar: "Folkdräkternas popularitet är en glad och härlig överraskning. Suget är välhållna folkdräkter är idag mycket stort vilket drar upp priserna. Men som det nästan alltid är med textil: de nedlagda arbetstimmarna man får för pengarna är väldigt många och sett till det blir ju priserna mycket rimliga. Kul också att se att de gamla Märklin-tågen tuffar in så högt på listan. Bland övriga noterbara placeringar kan nämnas Dux (48), ständigt aktuella IKEA (56) och högtalare (90).
De fem mest efterfrågade sökorden i Stockholms län är:
Matbord
Fåtölj
Svenskt Tenn
Soffa
Soffbord
Kommentar: "Sökbeteendet i Stockholms län ligger nära siffrorna för hela landet. Folkdräkten halkar ner något (plats 20) medan sökningarna efter mattor från specifika persiska områden (Heriz, plats 27 och Täbriz, 39) ligger jämförelsevis högt."
De fem mest efterfrågade sökorden i Dalarnas län är:
Nintendo
Svenskt Tenn
Fåtölj
Fiol
Matbord
Kommentar: "Spelkonsolen Nintendo tar hem förstaplatsen i Dalarnas län med fiol på fjärde plats. Folkdräkten ligger något högre (13) än riket i stort och så högt upp som på plats 17 återfinns serviser för det dukade bordet.
De fem mest efterfrågade sökorden i Gävleborgs län är:
Teak
Folkdräkt
Vifte
Skåp
Svenskt Tenn
Kommentar: "Ingenstans i Sverige är folkdräkten så populär som i Gävleborgs län. Den kommer på andraplats efter träslaget teak. Smålandsorten Bodafors når topp tio (plats 7) och klockfabrikatet Omega plats 19."
De fem mest efterfrågade sökorden i Kalmar län är:
Svenskt Tenn
Slaglås
Skåp
Fåtölj
Soffa
Kommentar: "Ett särskilt intresse i Kalmar Län för gamla handelvapen blir tydligt när begreppet Slaglås når andraplatsen. Mångsysslaren Erik Höglund placerar sig högt (13) liksom belysningsfirman Ateljé Lyktan (9) och Bruno Mathssons finurliga slagbord Maria Flap gör sig synligt högt upp på listan (29).
De fem mest efterfrågade sökorden i Skåne län är:
Fåtölj
Soffbord
Matbord
Skåp
Soffa
Kommentar: "Skåne län är rolig läsning. Här är Lisa Larson i topp tio (plats 7). Fiske är efterfrågat (16), liksom fårskinn (22) och danska Bang Olufsen (27)."
De fem mest efterfrågade sökorden i Värmlands län är:
Svenskt Tenn
Fåtölj
Soffbord
Skåp
Pelé
Soffbord
Kommentar: "Värmlänningarna sticker ut med fotbollsikonen Pelé på fjärde plats. Dragspel (7), mynt (11) och leksaker (24) förstärker bilden av en alldeles unik smak."
De fem mest efterfrågade sökorden i Västra Götalands län är:
Fåtölj
Matbord
Soffa
Soffbord
Skåp
Kommentar: "I Västra Götaland halkar Josef Frank och Svenskt Tenn ner något medan Yngve Ekström klassiska modell Lamino är hett stoff (plats 32). Fiske (38) och figuriner (40) letar sig upp mot toppen.
De fem mest efterfrågade sökorden i Västerbottens län är:
Fåtölj
Soffbord
Svenskt Tenn
Skåp
Stolar
Kommentar: "Sökbeteendet påminner om det i övriga län, men några artiklar sticker ut. Fiske (plats 18), Nintendo (20), Fantomen (45) och emaljskylt (49) är värda att uppmärksammas.
De fem mest efterfrågade sökorden i Östergötlands län är:
Bertil Vallien
Skåp
Fåtölj
Svenskt Tenn
Claes Thell
Kommentar: "En glaskonstnär och en keramiker i topp fem gör att Östergötlands län verkligen sticker ut. Ett särskilt intresse för smycken och ädelmetaller kan anas då brosch når plats 9 och guld nummer 10.
För vidare kontakt:
Andreas Siesing, Specialist och PR-ansvarig, Auctionet
Tel: 0702 18 22 74
Mail: andreas@auctionet.com
Relaterade länkar
Om Auctionet.com
Auctionet is Europe’s leading marketplace for valued objects. At Auctionet auction houses sell art, design, jewelry, antiques, collectibles and much, much more. Auctionet has a network of more than 75 partner auction houses across Europe and has sold more than 3 million items to buyers from all over the world since it was founded in 2011.