Josef Franks unika fågelskåp - nu på auktion hos Crafoord Auktioner Stockholm

Crafoord Auktioner Stockholm presenterar unikt Josef Frank-skåp

Crafoord Auktioner presenterar 2023 års mest spännande svenska moderna raritet på auktionsmarknaden. Som huvudnumret i auktionen Design Sale ståtar nämligen ett exceptionellt och unikt skåp, formgivet av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Skåpets dörrar och sidor är klädda med totalt 50 färglitografier med motiv av olika fåglar, hämtade ur Magnus Körners banbrytande verk "Skandinaviska foglar tecknade efter naturen” (Lund 1839–46). Det förvärvades i slutet av 1940-talet av Doktor Harald Lindstedt (1900–1977), Torstenssonsgatan 12, Östermalm och har därefter gått i arv inom familjen.

Den mångsidige Josef Franks betydelse för det moderna svenska hemmet kan inte nog understrykas. Hans organiska inbjudande formspråk i kombination med hans mönstrade textilier har satt ett outplånligt avtryck i svensk heminredning. Frank bidrog starkt till att sprida den mjuka modernism som var lättare att ta till sig jämfört med den hårdare radikala funktionalismen. Josef Frank och Firma Svenskt Tenn är idag också hetare än någonsin med konstant höga slutpriser på auktion. I synnerhet gäller detta de äldre föremålen och alldeles särskilt de fåtal tapetserade skåp som kommit ut till försäljning. Dessa är mycket eftertraktade, inte minst av en internationell publik.

Auktionens skåp är ett praktnummer ur firmans äldre sortiment. Ett fåtal liknande modeller har tidigare förekommit på marknaden, men inget identiskt. Per Ahldén, Intendent vid Firma Svenskt Tenn, har gått djupt ner i företagets arkiv och kan berätta följande:

"Enligt Svenskt Tenns produktionsliggare finns en skiss av skåpet med anteckning om fågelbilder. Detta skåp påminner om modellnummer 522 men har endast anteckning om tygklädsel. Skåpet står inskrivet på samma uppslag i liggaren som skåp 1140 ”Skåp med kopparstick” och är troligen tillverkat under 1940-talets första hälft. Planscherna kommer från Magnus Körner: ´Skandinaviska foglar tecknade efter naturen ca 1840` och det finns en anteckning bredvid skissen av skåpet som vi nu kan tyda till ´Körners fågelb. 50.-`. Då skåpet saknar modellnummer är detta troligen en specialbeställning."

Mats Bergstrand, VD Crafoord Auktioner Stockholm och med lång erfarenhet i branschen, är förväntansfull:

”Vi på Crafoord Stockholm är såklart både stolta och tacksamma över förtroendet att få sälja en designmöbel av den här digniteten. Tidiga möbler signerade Josef Frank röner vanligtvis mycket höga priser på auktion. I det här fallet rör det sig dessutom om en helt unik möbel vilket gör att skåpet kommer attrahera en stor internationell publik. I vår marknadsföring riktar vi därför blickarna mot metropoler som New York, London och Paris. Det återstår bara se var i världen skåpet hamnar”.

Josef Franks möbler, lampor och mönster är sedan länge en internationell angelägenhet. Vanligtvis är igenkänningsfaktorn hög när hans alster, varav många anses vara moderna klassiker, presenteras på auktion men auktionens skåp är något långt utöver det vanliga. Andreas Siesing, Intendent vid Auctionet, kommenterar skåpet så här:

"Förutom att vara en alldeles underbar möbel så är fågelskåpet sannolikt det allra mest spännande moderna föremålet jag hittills sett på Auctionet. Det är fantastiskt att Crafoord Auktioner Stockholm kan erbjuda en sådan här panggrej. Jag ser framemot en rafflande budgivning."

Josef Franks fågelskåp går under klubban den 26 november. Budgivningen är dock redan igång. Ni kan följa den här.

Om Auctionet.com

Auctionet is Europe’s leading marketplace for valued objects. At Auctionet auction houses sell art, design, jewelry, antiques, collectibles and much, much more. Auctionet has a network of more than 70 partner auction houses across Europe and has sold more than 2 million items to buyers from all over the world since it was founded in 2011.

Europas ledande marknadsplats för auktioner

Auctionet är Europas ledande marknadsplats för auktioner, där anslutna auktionshus säljer konst, möbler, antikviteter, samlarföremål och mycket mer.

Föremålen som säljs på Auctionet undersöks, katalogiseras, konditionsrapporteras och fotograferas av auktionshusens experter. På så sätt kan köpare alltid känna sig trygga med att lägga bud.

Auctionet ger dig tillgång till föremål från auktionshus i Sverige och Europa och budgivning, transport och kundtjänst sker tryggt och säkert med en enda inloggning.

Auctionet används idag av 70 auktionshus i Europa och har sedan starten hjälpt auktionshusen sälja mer än 2 miljoner föremål till köpare över hela världen

Auctionet grundades i Stockholm 2011.

Auctionet.com
Grev Turegatan 44
114 38 Stockholm
Sverige