Tove Jansson, olja på pannå, signerad och daterad -37.

Okänd målning av Tove Jansson hittad - auktioneras ut av Crafoord Auktioner Stockholm!

Ett nyupptäckt verk av Tove Jansson har identifierats och kommer att säljas på auktion. Målningen, från 1937, har tillhört samma familj i över 70 år. Auktionen sker den 25 februari och utropspriset är satt till 300 000 kronor.

Konstverket har sedan 1950-talet tillhört en och samma familj - men utan att någon ägnat den något vidare intresse. Det var först alldeles nyligen som den ursprunglige ägarens barnbarn, Nanna Leinonen, lutade sig nära den 45 x 63 cm stora målningen. Stod det Tove Jansson, kunde det verkligen vara så? Målningen lämnades in till Crafoord Auktioner Stockholm för bedömning och deras experter kunde bekräfta målningens autenticitet - ett originalverk av Mumintrollets skapare Tove Jansson.

Målningen var ursprungligen en gåva från Tove Jansson till Arvo Leinonen som tack för att denne renoverade Janssons ateljé i Helsingfors. Leinonen lät placera målningen i en garderob och där blev den kvar tills att hans son Ilkka någon gång under 1960-talet hittade den och lät rama in den. Långt senare tog Ilkka med målningen till sitt nya hem i Solna där hans dotter alldeles nyligen tog sig en närmare titt på den.

Men historien kunde ha fått ett annat slut. Ett tag hängde målningen i familjens sommarhus utanför Norrtälje. Stugan utsattes för ett inbrott men tjuvarna brydde sig inte om vad som hängde på väggarna utan nöjde sig med en mindre samling spritflaskor.

Förutom sensationen i ett nyupptäckt, tidigt verk av Tove Jansson är målningen av särskilt konsthistoriskt intresse då den sannolikt föreställer konstnärens första ateljé.

Detta exceptionella verk presenteras nu på Crafoord Auktioner Stockholms Evening Sale. Utropet är 300 000 SEK.

-Det är naturligtvis både spännande och glädjande när något sånt här händer. Det är då auktionsvärlden är som allra bäst. Tove Jansson har de senaste åren varit glödhet på konstmarknaden och vi är mycket nyfikna på hur marknaden ska ta emot den här målningen, säger Mats Bergstrand, VD vid Crafoord Auktioner Stockholm.

Tove Janssons är en av auktionens givna höjdpunkter.

Crafoord Auktioner Stockholms Evening Sale med Tove Jansson hittar du här.

Kontakt:

Mats Bergstrand, mats.bergstrand@crafoordauktioner.se

Michael Nilzon, michael.nilzon@crafoordauktioner.se

Relaterade länkar

Om Auctionet.com

Auctionet is Europe’s leading marketplace for valued objects. At Auctionet auction houses sell art, design, jewelry, antiques, collectibles and much, much more. Auctionet has a network of more than 70 partner auction houses across Europe and has sold more than 2 million items to buyers from all over the world since it was founded in 2011.

Europas ledande marknadsplats för auktioner

Auctionet är Europas ledande marknadsplats för auktioner, där anslutna auktionshus säljer konst, möbler, antikviteter, samlarföremål och mycket mer.

Föremålen som säljs på Auctionet undersöks, katalogiseras, konditionsrapporteras och fotograferas av auktionshusens experter. På så sätt kan köpare alltid känna sig trygga med att lägga bud.

Auctionet ger dig tillgång till föremål från auktionshus i Sverige och Europa och budgivning, transport och kundtjänst sker tryggt och säkert med en enda inloggning.

Auctionet används idag av 70 auktionshus i Europa och har sedan starten hjälpt auktionshusen sälja mer än 2 miljoner föremål till köpare över hela världen

Auctionet grundades i Stockholm 2011.

Auctionet.com
Grev Turegatan 44
114 38 Stockholm
Sverige