11 miljonnoteringar och nytt rekord för Helmer Osslund - storslagen invigning av auktionssäsongen

Styrkebesked efter första dagen på Important Spring Sale

Bukowskis invigde storslaget vårens auktionssäsong med ett rikt och spännande utbud i samtliga kategorier som klubbades under Important Spring Sales första dag. Auktionens första miljonnotering stod den historiskt betydande försäljningen av ett 8 daler plåtmynt för, vilket såldes för slutpriset 2 450 000 SEK. Strax därefter bjöds publiken på ytterligare en miljonnotering när en kunglig gåva, i form av två utsökta filigranbägare av Rudolf Wittkopf, såldes för 1 568 000 SEK.

Dagens auktion visar att föremål av högsta kvalitet, samlarobjekt med en unik historia och spännande proveniens står emot tidens tand likväl som pandemier. Vi är glada över att dessa historiska föremål passerar Bukowskis och nu återigen hamnar hos nya samlare runt om i världen, säger Björn Extergren, chef intag- och försäljning Fine Art.

Bukowskis kan även glädjande stoltsera med ett nytt rekord för Helmer Osslund efter att den magnifika landskapsmålningen ”Mullfjället” såldes för otroliga 8 942 500 SEK. Carl Larssons ”Teaterfunderingar”, John Bauers sagolika ”Pojken som aldrig blev rädd” samt Georg Paulis "Romerskt bad"/"Odalisk" var ytterligare höjdpunkter från konstavdelning.

I dessa speciella tider är det imponerande att se hur stark konstmarknaden är och vi ser nu med självförtroende fram emot vår moderna och samtida auktion om två veckor. Det är också fantastiskt kul med 11 miljonnoteringar där vi nu ser hur alla dessa konstverk finner nya ägare, säger Andreas Rydén, chefsspecialist konst.

Grafikavdelningen ”Important Prints” innehöll en betydande samling modern och samtida grafik av internationella namn så som Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Pablo Picasso och Marc Chagall. En avdelning som bjöd på en succéartad försäljning med slutpriser högt över utrop och endast 5 av totalt 82 verk gick åter.

Det är fantastiskt att se att vi uppnår internationella priser och att det fortsatt finns en stor efterfrågan från våra internationella gallerister och samlare. Utbudet visade också på den inspirerande experimentlusta som fanns under 60-talet där både nya idéer och nya tekniker hela tiden prövades, med multiplar som ett fint exempel för att nå ut till fler människor, säger Cecilia Berggren, specialist, klassisk konst och grafik.

Antikviteter och konsthantverk med mästare som Gottlieb Iwersson och Johan Wilhelm Helleday i spetsen bjöd på höga slutpriser och en av dagens första raketer i form av ett par silverljusstakar från 1710, vilka överraskande rusade från ett utrop på 200 000 och slutade på hela 759 500 SEK.

Bukowskis kan sammanfatta första dagen på Important Spring Sale med ett väldigt starkt resultat, stort internationellt intresse och hela 11 miljonnoteringar. Ett resultat som dels beror på Bukowskis högkvalitativa utbud och dels på ett modernt digitalt erbjudande som möter våra kunder var de än befinner sig i världen.

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98