Juni – En månad av Fine Art auktioner

Bukowskis har glädjen att presentera vårens klassiska slagauktion Important Spring Sale med klassisk konst, konsthantverk, asiatiskt konsthantverk och smycken. Auktionen innehåller även en betydande avdelning med modern och samtida grafik av internationella namn så som Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Pablo Picasso och Marc Chagall.

Visning 28 maj - 2 juni, Auktion 3-4 juni

Till höjdpunkterna inom det klassiska svenska måleriet hör Anders Zorns oljemålning Gammal Spegel, en konstnär som vi särskilt uppmärksammar i år, då det är 100 år sedan han gick ur tiden. Samt, ett flertal av Carl Larssons bedårande vardagsporträtt och ljuva akvareller, vilka speglar den vackra försommaren som också ramar in vårens första auktion. Till allt detta kommer den flitigt utställda och omskrivna Carl Fredrik Hills, Väg med sittande hund, Fontainbleau, ett verk som aldrig tidigare varit ute till försäljning och som är utfört under en period då konstnären står på höjden av sitt konstnärskap, utrop 5 000 000 – 6 000 000 SEK. Se även Helmer Osslunds magnifika naturskildring Mullfjället och en nästan mytisk akvarell från 1912 av John Bauer, från en period då hans sagokonst är som allra mest bländande.

På avdelningen för äldre internationellt måleri vill vi speciellt uppmärksamma Francesco Albanis synnerligen intressanta målning med motivet Europa och tjuren som tidigast finns omnämnd i biskop Giorgio Bolognettis samling från 1600-talet. Bland det svenska äldre måleriet har vi glädjen att presentera bland annat Sätra Brunns Trefaldighetsmålning och i katalogen för skulptur, ser vi den mycket populära Skridskoprinsessan av Carl Milles. I avdelningen finns skulpturer i allehanda material; brons, sten, silver och trä för alla smaker – från klassiskt till mer modernt.

Möbelavdelningen kan stoltsera med en gustaviansk byrå från 1700-talets slut av mästaren Gottlieb Iwersson, utrop på 200 000 – 300 000 kronor. Byråmodellen är av den franska form som Georg Haupt introducerade i Sverige på 1770-talet. Även Haupt finns representerad, denna gång med ett ovalt bord, elegant dekorerat med Haupts karaktäristiska lagergirlander.

Historiska vindar fortsätter att dra in över Bukowskis när kungliga gåvor från stormaktstiden kommer ut till försäljning i form av två utsökta filigranbägare. Bägarna ingick i den mycket omfattande svenska silvergåva som Karl XII gav till Peter den store 1699, med förhoppning om att säkra den svenska gränsen mot öst. Bukowskis kan presentera ytterligare en sensationell höjdpunkt i form av en raritet, ett plåtmynt på 8 daler SM med en vikt av 14,5 kg präglad 1659 i Avesta, vilket är den högsta valör som kan förvärvas av en samlare i dag.

Bukowskis avdelning för asiatisk konst och konsthantverk är stolta över att presentera eftertraktade föremål från ett flertal välkända svenska privata samlare, så som Gustaf Wallenberg, Emil Hultmark, Sten Ankarcrona och Stenbeck, för att nämna några. En rik mattavdelning bjuder på inte mindre än tre textila Indiska mogulföremål, två mattor och ett broderi på sammet från 1600–1700-talet, den senare ur Wivica Ankarcrona Borells samling. Samt en storslagen matta från andra hälften av 1800-talet från Agra, kunglig i sin uppenbarelse. Se även fyra magnifika vävda tapeter, dynamiska allmogetextilier och en fin samling silkesmattor.

Smyckeavdelningen presenterar en omfångsrik auktion med en bredd av smycken av olika typ och uttryck från olika tidsepoker, där designersmycken klubbas vid sidan av klassiska skönheter som en exklusiv tiara med gammalslipade diamanter och pärlor, utrop 275 000 - 325 000 kr.

Under visningarna på Berzelii Park erbjuder Bukowskis även virtuella visningar så att man enkelt hemma via dator, mobil och iPad kan vandra runt i våra lokaler och klicka sig fram genom visningen av konst, konsthantverk och design.

Se hela katalogen här: IMPORTANT SPRING SALE

Kommande auktioner:

Modern Art + Design 624

Auktion: 16 juni 2020

Important Timepieces 622

Auktion: 17 juni 2020

Contemporary Art & Design 623

Auktion: 17 juni 2020

Marknadsplatsen för konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98