Gå direkt till innehåll
Petra Brask föreläser om ungdomar och stress på Folkuniversitetet
Petra Brask föreläser om ungdomar och stress på Folkuniversitetet

Nyhet -

Folkuniversitetet satsar på att stärka ungdomars hälsa

Hur kan vi minska stress och må bättre samtidigt som vi utvecklas? Petra Brask, effektivitetskonsult, förklarar hur hjärnan fungerar och hur vi kan leva hjärnsmart. Välkommen till en inspirerande kväll där du får tips för att ta dig igenom din ungdomstid – på ett hjärnsmart sätt. Ungdomar går gratis, vuxna betalar 200 kr!

– Tonårshjärnan är fantastisk och unikt öppen för nya kunskaper, relationer och upptäckter. Men livet vi lever gör det utmanande för hjärnan att fokusera, och att vara tonåring i dagens samhälle med så många upplevelser, uppdateringar och uppkopplingar kan vara knepigt: hur bedömer man vad som är viktigt? Var startar man? Det är som att titta på ett stökigt rum som måste städas och organiseras men inte ha en aning om vad man ska starta med - och när hälften är städat visar det sig att man egentligen mest flyttade runt sakerna, säger Petra Brask.

– Ju mer jag pratade med ungdomar, inte minst mina egna två tonåringar, desto mer insåg jag att här behövs det hjälp. Våra ungdomar är, enligt SCB, den grupp i samhället som mår allra sämst och så får det ju inte vara. Så med hjälp av ett gäng unga vuxna, inklusive mina egna barn, skrev jag boken Koll på tiden? Där går vi igenom olika studietekniker, hur man planerar och strukturerar för att få tid för både fritidsaktiviteter och återhämtning. I över 20 år har jag lärt vuxna planera och prioritera sin tid, men att skriva den här boken, och få jobba nära ungdomar på det här viset, har verkligen varit bland det roligaste jag gjort. Att sedan få omsätta boken till en föreläsning och få träffa och prata med ungdomar - det är ett rent privilegium.

Om du känner att det är tufft att gå i skolan och vara ung idag så är det inget fel på dig. Välkommen till en inspirerande kväll. Passar ungdomar i spannet 13-20 år. Ta gärna med en vuxen som också behöver inspiration!


Anmälan och pris
Ungdomar (under 20 år) betalar ingenting.
Vuxna betalar 200 kr.

Om föreläsaren
Petra Brask är expert på effektivitet och syns ofta i TV, radio, press och på YouTube. Hon har undervisat tusentals människor i tidseffektivitet och effektiva metoder, både i Sverige och internationellt. 2017 släppte hon sin bok Vem bestämmer över din tid? konsten att frigöra tid och energi (Lava Förlag) Nu kommer hon med uppföljaren som riktar sig till ungdomar Koll på tiden? Tips för skola, fritid, vänner, sömn (Lava Förlag). Petra har själv uppfostrat tre ungdomar och föreläser på skolor samt coachar unga i konsten att få ihop skola, vänner, fritid och sömn. Hon utgår från den senaste forskningen om hjärnan och inlärning, och erfarenheten från sina många år som effektivitetskonsult. Med humor, värme och insikt brinner hon för att hjälpa våra ungdomar, vår framtid.

För mer information

Ulrika Engerstam
Ämnesansvarig Folkuniversitetet Stockholm
Mejl: ulrika.engerstam@folkuniversitetet.se
Telefon: 08-789 41 85

Relaterade länkar

Ämnen

Kategorier

Regioner

Folkuniversitetet - kunskap förändrar

Folkuniversitetet är ett studieförbund som bedriver folkbildning och vuxenutbildning över hela landet. Det är bildat av de fem stiftelserna Kursverksamheten vid Stockholms, Uppsala, Göteborgs, Lunds respektive Umeå universitet. Folkuniversitetet är en idéburen organisation, fristående från partipolitiska, religiösa och kommersiella särintressen.

Folkuniversitetet