Gå direkt till innehåll
Unga bygger för unga - projekt Skolgatan 22, Norrköping. Foto: Niclas Sandberg
Unga bygger för unga - projekt Skolgatan 22, Norrköping. Foto: Niclas Sandberg

Nyhet -

Unga bygger för unga – nyrenoverat på Skolgatan 22

Unga bygger för unga är ett samarbetsprojekt mellan Hyresbostäder, Bråvallagymnasiet och KA-Project. I slutet av januari invigdes det första projektet i stadsdelen Ljura där fem lägenheter totalrenoverades och byggdes om av byggelever för att sedan ”öronmärkas” till unga vuxna mellan 18-24 år. Samarbetet visade sig vara en succé och redan under våren påbörjades nästa projekt med nya utmaningar och framförallt en lärorik praktik för en ny årskull byggelever.

För vår del är detta projekt med Unga som bygger för unga ytterligare ett sätt där vi tar ansvar för utvecklingen i Norrköping. Genom att öka antalet lägenheter till ungdomar samtidigt som vi bidrar med kvalificerade praktikplatser till en viktig utbildning fortsätter vi att bidra till att Norrköping blir en ännu bättre stad - helt i linje med vårt uppdrag, säger Stefan Källman, Chef Projekt & Inköp, Hyresbostäder

Under året har ytterligare fyra lägenheter på Skolgatan 22, i ett hus från 1893, varsamt renoverats och byggts om av byggeleverna. Nu lagom till terminsavslut och den stundande julledigheten är slutbesiktning gjord och i början av 2021 påbörjas uthyrning. Eleverna har under terminen fått en bra praktik och skapat nya bostäder. Detta kallar vi praktik på riktigt.

- Bygg- och anläggningsprogrammet på Bråvallagymnasiet är glada och stolta över att ännu en gång tillsammans med Hyresbostäder och KA-Project ha genomfört ett byggprojekt där det bästa möter det bästa. Vid detta projekt har vi kvalitativt tagit oss ytterligare en nivå upp där skola, arbetsliv och företag under hela processens gång samverkar för att skapa skickliga yrkesarbetare av våra ungdomar och trivsamma och moderna bostäder för unga. Unga bygger för unga är arbetsplatsförlagt lärande när det är som bäst, säger Susanna Borg, Rektor, Bråvallagymnasiet

- Ska det satsat någonstans är det på våra ungdomar som är det viktigaste vi har, det är dom som är vår framtid. Att KA-Project under projekt som detta får vara med och producera lägenheter för unga och med unga engagerade byggelever, framtidens hantverkare är fantastiskt. Att under strukturerade former tillsammans med både Bråvallagymnasiet och Hyresbostäder vara en del av elevernas utbildning och samtidigt bidra till Norrköpingstads utveckling är otroligt inspirerande för alla inblandade, säger Magnus Wärnelius, Vd, KA-Project

§ Alla ska kunna hitta ett hem att trivas i.

För mer information om ”Unga bygger för unga” kontakta:
Stefan Källman, Chef Projekt & Inköp Hyresbostäder, 073-020 23 12

Ämnen

Kategorier

Regioner

Presskontakt

Lars Löfgren

Lars Löfgren

Presskontakt Marknadschef 011-21 15 95

Välkommen Hem!

Hyresbostäder är Norrköpings största bostadsbolag, med ca 9 800 lägenheter och drygt 300 lokaler.

Vi ska vara Norrköpings mest attraktiva bostadsföretag. Så lyder vår målbild och det är det vi ständigt strävar efter.Vi hjälper våra hyresgäster att skapa ett hem, bland annat genom att erbjuda Norrköpings bredaste urval av bostäder och möjligheter att skräddarsy sitt boende efter tycke och smak.

Hyresbostäder i Norrköping AB
Dalsgatan 16
602 30 Norrköping