Gå direkt till innehåll
Kaunis Iron sponsrar Pajala Hästkraft med en häst – här är Kaunis Romeo!

Nyhet -

Kaunis Iron sponsrar Pajala Hästkraft med en häst – här är Kaunis Romeo!

När Pajala Hästkraft sökte sponsring för inköp av en häst och dess driftskostnader under 1 år var det inte mycket snack om saken - klart att Kaunis Iron ska stötta det!

Under tisdagen firades Romeos ankomst, en cremellofärgad tioårig Welsh cob som också fått tillägget Kaunis i sitt namn.

Åsa Allan, vice vd, berättade mer under dopceremonin.

– Vi vill bidra till ett rikt föreningsliv i Pajala där tjejer och killar kan utöva fritidsintressen på lika villkor och ha ett aktivt liv. Det här är en viktig satsning som vi är stolta att vara del av och vi hoppas att Kaunis Romeo ska tillföra stor glädje för alla hästintresserade i kommunen.

  Annika Niskala, föreningens ordförande:

  – Att kunna utöka verksamheten med en häst kommer inte bara berika vårt arbete utan också skapa möjligheter för meningsfulla upplevelser och engagemang bland alla våra medlemmar. Ert stöd är ovärderligt för oss!

  Hästtäcke och andra tillbehör samt lite godsaker till den fyrbenta vännen överlämnades som dopgåva till Kaunis Romeo från Kaunis Iron.

   Nu är det hög tid att söka sponsring för aktiviteter planerade för 2024, sista ansökningsdag är den 11 november. Kaunis Iron sponsrar aktiviteter och evenemang som bidrar till ett levande kultur- och föreningsliv och ökar attraktiviteten för Pajala kommun med omnejd.

   – Vår sponsring är också ett sätt att ge tillbaka till lokalsamhället, våra anställda och framför allt de unga i kommunen, vår framtid, säger Åsa Allan.

    Ämnen

    Kategorier

    Regioner

    Välkommen till Kaunis Iron!

    I Pajala, 10 mil norr om Polcirkeln och mitt i vackra Tornedalen, hittar du Kaunis Iron.

    Vi är ett nytt och modernt gruvbolag som bryter järnmalm som vi sedan förädlar och säljer till världsmarknaden. Vårt unika järnmalmskoncentrat är med sina kvalitets- och miljöfördelar redan kraftigt efterfrågat bland världens stålverk.

    Kaunis Iron
    Bert-Ove Johanssons väg 8
    984 91 Pajala
    Sverige
    Besök våra andra nyhetsrum