Gå direkt till innehåll
Föreningen Industrilandskap i Bergslagen håller årsmöte med föredrag

Nyhet -

Föreningen Industrilandskap i Bergslagen håller årsmöte med föredrag

Tisdag 21 mars kl 18:30 håller Föreningen Industrilandskap i Bergslagen årsmöte i NTO-lokalen i Stripa. Efter sedvanliga årsmötesförhandlingar kommer föreningens yngste medlem Vincent Gunnarsson att berätta om sitt intresse för gruvor och sälja sin tidning Gruvbladet.

Föreningen Industrilandskap i Bergslagen bildades 2003 som Föreningen Larsbo Kalk och Stripa Gruvas vänner i syfte att medverka till bevarandet av industrimiljöerna vid Larsbo Kalkbruk och Stripa Gruva. Idag är föreningens syfte att verka för bevarandet av industriminnen i Bergslagen och inspirera till studier om Bergslagens industrihistoria.

Vincent Gunnarsson från Lindesberg är 13 år, går i sjuan på Lindbackaskolan och har varit intresserad av gruvor ända sedan sexårsårsåldern. Sedan en tid tillbaka ger han ut en egen tidning som heter Gruvbladet som väckt medial uppmärksamhet både lokalt och nationellt.

På årsmötet kommer föreningen även att informera om kommande aktiviteter i Stripa Gruvmiljö - bland annat guidningar, arrangera Geologins Dag 9 september och svara för någon aktivitet under Bergslagens Historiedagar 21–24 september.

..

Relaterade länkar

Ämnen

Regioner

Kontakter

Industrilandskap i Bergslagen

Industrilandskap i Bergslagen

En förening för bevarande av industrimiljöer i Bergslagen www.industrilandskap.se

En fristående nyhets- och informationskanal för kulturlivet i Lindesberg.

​LindeKultur är en fristående nyhets- och informationskanal för kulturlivet i Lindesberg. ● LindeKultur är den mest kompletta nyhetskanalen för kulturen i Lindesberg. ● LindeKultur är den mest kompletta evenemangskalendern för kulturen i Lindesberg. ● Vi följer kulturlivet i Lindesberg. Följ oss på lindekultur.se (c/o mynewsdesk.com). ● E-postadress till redaktionen: info@lindekultur.se

LindeKultur
info@lindekultur.se