Gå direkt till innehåll
Friluftsgudstjänst i Bäckegruvan 1926
Friluftsgudstjänst i Bäckegruvan 1926

Nyhet -

Friluftsgudstjänst i Gammelbo med gamla anor

Söndag 6 augusti kl 16.00 är det friluftsgudstjänst i Bäckegruvan, Gammelbo. "Det är en lite annorlunda friluftsgudstjänst med gamla anor som arrangeras för att byns och den forna baptistförsamlingens verksamhet inte ska falla in i glömskans töcken", berättar Maria Lagerman.

Ingemar Pettersson, med anor i byn, håller med ålderns rätt, för sista gången den uppskattade friluftsgudstjänsten vid det gamla Betaniakapellet i Bäckegruvan som byggdes för 103 år sedan. Ingemars resväskeorgel trakteras av församlingens kantor Agnes. Prästen Bo Olsson från Ramsberg medverkar också. Medtag EGEN SITTPLATS och kyrkkaffe att förtära efter gudstjänsten.

"Vid dåligt väder är vi inne i Betania-kapellet där ett bildspel om Bäckegruvan visas efteråt. Foldern om församlingens verksamhet och kapellets 100 år finns för utdelning", meddelar Maria Lagerman.

Arrangör: Linde bergslags församling och familjen Sven-Ove Gunnarsson.

Friluftsgudstjänst i Bäckegruvan 2016.

Vägbeskrivning till Bäckegruvan:

  • Från Lindesberg kör rv 50 mot Gammelbo i Hägernäs. Håll höger i Fänsäter. Strax efter Kvarnen i Gammelbo, mitt i kurvan, håll höger mot Bäckegruvan.
  • Från Storå kör mot Stråssa/Ramsberg, runda kyrkan och håll vänster mot Kloten, förbi affären och skolan. Efter någon kilometer håll höger mot Gammelbo. Mitt i kurvan i Gammelbo håll vänster mot Bäckegruvan.
  • Efter avfarten i Gammelbo håll direkt vänster mot Bäckegruvan. Några kilometer upp i skogen håll höger till Bäckegruvan. Kapellet ligger mitt i Bäckegruvan, nära vägen.

Ämnen

Regioner

Presskontakt

Gammelbo byalagGammelbo byalagSvenska kyrkan: Linde bergslags församling

Svenska kyrkan: Linde bergslags församling

0581-88800

En fristående nyhets- och informationskanal för kulturlivet i Lindesberg.

​LindeKultur är en fristående nyhets- och informationskanal för kulturlivet i Lindesberg. ● LindeKultur är den mest kompletta nyhetskanalen för kulturen i Lindesberg. ● LindeKultur är den mest kompletta evenemangskalendern för kulturen i Lindesberg. ● Vi följer kulturlivet i Lindesberg. Följ oss på lindekultur.se (c/o mynewsdesk.com). ● E-postadress till redaktionen: info@lindekultur.se

LindeKultur
info@lindekultur.se