Gå direkt till innehåll
LindeDagen - en folkfest som lockar många till sjöstaden Lindesberg.
LindeDagen - en folkfest som lockar många till sjöstaden Lindesberg.

Pressmeddelande -

Hundra utställare anmälda till LindeDagen 2019

När anmälningstiden till LindeDagen 2019 gick ut 28 februari hade 100 utställare anmält sig. För de utställare som önskar presentera sig under trivsamma former på LindeDagen 8 maj i sjöstaden Lindesberg men ännu inte anmält sig - gör det senast söndag 3 mars. Därefter kan anmälningar bara tas emot i mån av plats, meddelar arrangerande Lindesbergs Rotaryklubb.

LindeDagen bjuder in utställare till den femte upplagan onsdag 8 maj 2019 kl 16-20. LindeDagen har etablerats som en uppskattad folkfest för Lindesbergs invånare och inpendlare - och en unik möjlighet för utställarna att presentera sig för nya målgrupper under trivsamma former efter Strandpromenaden i sjöstaden Lindesberg.

....................................................................

Utställare och utställarområde på LindeDagen 2019

Utställarområde 2019 - Strandpromenaden vid Strandskolan fortfarande avstängd.

Anmälda utställare (med kontaktpersoner) till respektive profil- och fokusområde - med resevation för eventuella (och troliga) ändringar när det gäller placeringar. Mer information och slutlig placering kommer senare till respektive utställare. 

....................................................................

Utställarområde 1: Skola & Utbildning

  • Lindesbergs kommun: Förskolorna (Anna Luth)
  • Lindesbergs kommun: Familjehemsgruppen (Monica Frödin)
  • Lindeskolans Byggprogram (Tonny Andersson)
  • Lindeskolan: Fordons- och transportprogrammet (Ingvar Hedberg)

....................................................................

Utställarområde 2: Idrott & Kultur & Natur

  • Besök Linde AB (Jeanette Andersson)
  • Herr Grillman (Daniel Olsson)

Idrott:

  • SHRA Lindesberg (Gun Ehnvik)
  • Linde Volleyboll (Christer Sundström)
  • Lindes Travklubb (Lena Thybeck)
  • Lindesbergs Curlingklubb (Christer Larsson)
  • WSK Lindesberg (Lena Ottaway)
  • Lindesbergs Tennisklubb (Göran Otter)
  • LIndesbergs Brukshundklubb (Malin Johansson)
  • Föreningen Linde Ridskola (Petra Holm)
  • Lindesbergs AGF (Anna Jedman)
  • IFK Lindesberg (Maria Hellsten)


Kultur:

  • Nätverket Lindekultur (Sven Carlsson)
  • Lindesbergs Hembygdsförening (Göran Karlsson)
  • Linde Bergslags Släktforskarförening (Calle Lindström)
  • Manskören Harmoni (Roland Hellsing)
  • Lindesbergs Fotoklubb (Gunnar Nilsson)
  • Lindesbergs Konstförening (Rainer Hickisch)
  • Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan/Guldsmedshyttans Musikkår (Simon Enström)
  • Föreningen Bergslagsflaggan (Mari Andersson-Jansson)
  • Lindesbergs Filmstudio (Mats Ericsson)
  • Löa Hembygdsförening/Hyttans Hemligheter (Rolf Elmström)
  • Lindesbergs Riksteaterförening (Karin Blomqvist)
  • Lindesbergs kommun: Kulturenheten/Biblioteksbussen (Karin Blomqvist)
  • Stadra Teater (Renate den Hartog)
  • Bergslagens Spektakelteater (Stefan Jansson)

  • Frövifors Pappersbruks Musei Vänner (Mikael Tiderman)


Natur:

  • Föreningen Kyrkbergets Vänner (Annika Waldén)
  • Kloten Lägret AB (Anneli Löfgren)

....................................................................

Utställarområde 3: Vård & Omsorg & Blåljus

  • Region Örebro län: Lindesbergs lasarett (Marie Andreasson)
  • Region Örebro län: GeBlod: Blodbussen (Malin Joelsson)
  • Region Örebro län: Patientnämndens kansli (Marcus Philipson)
  • Region Örebro län: Område psykiatri (Camilla Boström)
  • Region Örebro län: Folktandvården (Ingrid Persson)
  • Attention Lindesberg med grannkommuner (Tuula Pettersson)
  • Hjärnkoll Örebrolän (Tuula Pettersson)
  • SOFINT-Samordningsförbundet i norra Örebro län (Olle Kalat)

  • Polisen (Ulf Andersson)
  • Nerikes Brandkår (Greger Aronsson)
  • Kriminalvården Anstalten Hinseberg (Per Jansson)
  • Röda Korset (Gunilla Egeryd)
  • HLR Education AB (Veronica Jakobsson)
  • Föreningen HjärtLung Bergslagen (John Åvenäs)

  • Synskadades Riksförbunds lokalförening Lindesberg (Margaret Lennartsdotter)


....................................................................

Utställarområde 4: Ideell & Idéburen sektor

Invigning av Generationsparken: 

  • Lindesbergs Rotaryklubb (Anders Svensson)
  • Linde bergslags församling (Maria Lindstedt)
  • Samhällsbyggnad Bergslagen (Sandra Melberg)

Världens Mat i Lindesberg:

  • Lindesbergs Rotaryklubb (Anders Svensson)
  • Linde bergslags församling (Maria Lindstedt)
  • Röda Korset/Världens mat (Ulla Bergström)

Ideella föreningar:

  • Bahaigruppen i Lindesberg (Håkan Garp)
  • Odd Fellow Lindesberg (Nils-Erik Söderström)

  • Amnesty international, Grupp 198, Lindesberg (Gunilla Åkerlind)
  • Örebro Rättighetscenter (Petra Elb)
  • Lions Club Lindesberg (L-O Green)
  • Lions Club Kristina (Ingalill Senneryd)
  • Lions Club Storå (Arne Andersson)
  • Lindesbergs Stadshotell/Café Oscar (Robert Johansson)
  • Bergslagens Redesign (Margaretha Garp)

Lilla Almedalen i Oscarsparken: 

  • Nerikes Allehanda (Karin Andersson & Lars Ströman)
  • Landsbygdspartiet oberoende (Mats Lagerman)
  • Liberalerna Lindesberg (Sanna Jansson)
  • Socialdemokraterna Lindesbergs kommun (Daniel Andersson)
  • Centerpartiet (Jonas Kleber)
  • Miljöpartiet de gröna i Lindesberg (Britt-Marie Eriksson)
  • Vänsterpartiet Lindesberg (Hans Lindkvist)
  • Kristdemokraterna (Markus Lundin)
  • Sverigedemokraterna Lindesberg (Jari Mehtäläinen)
  • Moderaterna i Lindesberg (Pär-Ove Lindqvist)

....................................................................

Utställarområde 5: Industri & Företagande & Handel & Service

Tekniktältet:

  • Maxidoor (Jens Gustafsson)
  • Meritor
  • Macromould
  • Global Castings
  • Lindemaskiner
  • Arbetsförmedlingen
  • Lindesbergs kommun: Lindeskolan/Masugnen

Övriga:

  • Bergslagens Sparbank (Helena Wiberg & Yvonne Persson)
  • Fastighetsbyrån (Linn Sander)
  • Aktiespararna Bergslagen (Göran Johansson)
  • Lindesbergs kommun: Näringsliv & Tillväxt (Alicia Kjellarsson)
  • Tormek AB (Mattias Landgren)
  • Hugo Eriksson Bil AB (Bernt Eriksson)
  • AB Storå Rör (Stefan Olsson Arrestad)
  • Lindepac AB (Jonas Norell)
  • Lindesbergs Bilskadecenter AB/Lindesbergs Bilvårdscenter (Håkan Källström)

  • Handelsbanken (Erik Wallin)
  • Bohrs Makeri & Teknik AB (Ritva Leppänen)
  • NLF Nora-Lindefrakt AB (Inger Welamsson)
  • Hyrmaskiner Lindesberg (Per Eriksson)
  • Lindesberg Golf & Hotell (Stefan Leskinen)
  • Wedevågs Herrgård AB (Per Schalander)

....................................................................

Utställarområde 6: Leva & Bo & Jobba

  • LIBO (Annelie Bergqvist)
  • Linde Energi (Richard Järlstam)
  • Mäklarhuset (Karin Gustafsson)
  • Lindesbergs kommun: Jobb (Pernilla Gerdin)
  • Villaägarna i Lindesbergs kommun (Ulf Edvardsson)
  • Samhällsbyggnad Bergslagen: Energi- och klimatrådgivningen (Magnus Reidén)
  • Skogs- & villamäklaren (Anders Ekholm)

....................................................................

Ämnen

Regioner


LindeKultur är en fristående nyhets- och informationskanal för kulturlivet i Lindesberg. ● LindeKultur är den mest kompletta nyhetskanalen för kulturen i Lindesberg. ● LindeKultur är den mest kompletta evenemangskalendern för kulturen i Lindesberg. ● Vi följer kulturlivet i Lindesberg. Följ oss på lindekultur.se (c/o mynewsdesk.com).  ● E-postadress till redaktionen: info@lindekultur.se

Presskontakt

LindeDagen

LindeDagen

Det mesta av det bästa med Lindesberg