Gå direkt till innehåll
Var öppen för nya saker och gör alltid ditt bästa

Nyhet -

Var öppen för nya saker och gör alltid ditt bästa

Så säger alumnen Camilla Karlsson som för 10 år sedan gick på Naturbruksprogrammet på Realgymnasiet i Nyköping. Nu arbetar hon som hästskötare och stallmedarbetare på Stuteri Nådhammar.

Att vara öppen för att lära sig nya saker och alltid göra sitt bästa är viktiga egenskaper enligt Camilla. Hon började själv sin hästskötarkarriär med att läsa naturbruksprogrammet med inriktning hästhållning på Realgymnasiet i Nyköping.

Enligt Camilla så är det nästan en förutsättning att ha Svenska Ridsportsförbundets hästskötarexamen om man vill jobba med hästar.

-En hästskötarexamen är verkligen mycket bra att ha då det egentligen är det enda sättet att validera en persons hästkunskaper för en arbetsgivare. Ska du söka jobb som hästskötare så är det oftast ett krav och för de flesta vidareutbildningar inom häst så är det också nästan alltid ett grundläggande krav, säger Camilla.

Tiden på Realgymnasiet

Tiden på Realgymnasiet var något som Camilla uppskattade väldigt mycket.

-Roligast var att det var blandat praktiskt lärande och teori. Sedan tyckte jag också att det var väldigt roligt med de interna tävlingarna vi hade mot andra Real-skolor. Mitt favoritämne var nog hästkunskap, speciellt när vi höll på med foderlära. Jag har haft stor nytta av min examen och de ämnen som ledde fram till att jag kunde slutföra hästskötarexamen till mitt nuvarande yrke, säger Camilla.

Efter Realgymnasiet jobbade Camilla på en ridskola ett tag. Därefter jobbade hon på ett friluftsmuseum med alla möjliga djur. Allt från hästar till kor, getter och kaniner.

-I mitt arbete idag ingår förutom stalltjänst och även en hel del traktorkörning, motion av hästar. Allt från en mer utbildad häst till att ta sig ut på en livs första uteritt för en unghäst. När fölen kommit så ingår det daglig hantering av dem, att lära sig acceptera på- och avtagning av grimma eller bara kunna acceptera beröring från en människa. När man lyckas och ser framsteg hos hästarna känner man sig oftast väldigt stolt, lite som att det är ens eget barn som precis sagt sitt första ord, säger Camilla.

Utveckling är viktigt

Att fortsätta utvecklas inom ridsporten och hästvärlden och att utmana sig själv är viktigt för Camilla.

-Jag får genom jobbet rida för olika tränare, samt träna på hästhantering. Det gör att jag hela tiden utvecklas och känner mig bättre och säkrare. Jag får också möjlighet till att hålla min ridning uppdaterad för att kunna ge kundhästarna och stuteriets egna hästar det bästa jag förmår. Jag tycker just hästhantering är viktig för både min och hästens välbefinnande, det skapar säkerhet och trygghet för oss båda.

Även om Camilla trivs väldigt bra med att jobba med hästar och ridning så drömmer hon om att en dag få arbeta som djursjukskötare.

-Jag har funderingar på att utbilda mig till Ridledare för att senare utbilda mig till ridlärare. Men, i grund och botten så är det ändå fortfarande djursjukskötare som lockar mest. Jag har sökt in varje år mer eller mindre, och jobbar på att höja mitt högskoleprov för att öka mina chanser att ta mig in. Jag ger inte upp i första hand. Om jag inte försöker ordentligt nu så kommer jag ångra det om 20 år ifall att jag inte försökte, avslutar Camilla.

Ämnen

Regioner

Kontakter

Magdalena Allgren

Magdalena Allgren

Presskontakt Kommunikationschef Lärandegruppen i Sverige +46 (0) 707 35 54 67
Camilla Areflykt

Camilla Areflykt

Presskontakt Kommunikatör PR Lärandegruppen i Sverige +46 (0) 733 75 11 09

Relaterat innehåll

Lärandegruppen i Sverige AB - En av Sveriges största friskolekoncerner där vi skapar försprång till jobb för våra elever i framtida tillväxtbranscher.

Lärandegruppen i Sverige AB med huvudkontor i Norrköping är en av Sveriges största friskolekoncerner. I koncernen finns Lärande i Sverige AB, Lärande Förskolor och Grundskolor AB samt Lärande Partner i Östergötland AB som skapar ett försprång till jobb för våra elever i framtida tillväxtbranscher.


Koncernen har cirka 1100 medarbetare, 36 skolor varav 3 förskolor, 8 grundskolor, 24 gymnasieskolor samt 1 yrkeshögskola. Vi finns från Luleå i norr till Malmö i söder.


Ända sedan starten 1999 har vi drivits av idén att vitalisera den svenska skolan och sätta elevens lärande i centrum. Vi ser skolan som en naturlig, integrerad del av informationssamhället där tre områden bildar en helhet - pedagogik, partnerskap och digitalisering.

Lärande
Slottsgatan 105
602 22 Norrköping
Sverige