Höjdpunkter inför Klassiska & Asiatiska
Teosofisk tolkning i akvarell, sällsynt vattenskål och dekorerat konsolbord att drömma om. Snart är det dags för Klassiska & Asiatiska, Fine Art-auktionen som klubbas den 14–15 juni på Nybrogatan 32 i Stockholm. Under auktionens rubrik samlar Stockholms Auktionsverk allt från antikens artefakter till banbrytande sekelskifteskonst – och oemotståndliga föremål från alla sekel däremellan. Bland annat det återupptäckta verket "Étude de nus" av mästaren Pierre-Auguste Renoir, som man kan stifta närmare bekantskap med här. Men redan nu kan Cecilia Berggren, specialist ansvarig för klassisk konst, Markus Anderzon, specialist ansvarig för antika möbler och konsthantverk, och Elisabet Fellbom, specialist ansvarig för orientalisk konst och konsthantverk, presentera några av auktionens mest spännande höjdpunkter att hålla ögonen på:
"Blommande träd"
av Oskar Bergman
Värdering: 25 000– 30 000 kr
– Oskar Bergman är ett högaktuellt namn, inte minst med tanke på konstnärens utställning på Thielska galleriet som pågår just nu. Men jämfört med många av verken som syns där är "Blommande träd" mer ovanlig, då den är utförd på en bakgrund i guld och väldigt japansk i sitt konstnärliga uttryck, säger Cecilia Berggren.
"Materien och anden"
av Greta Gerell
Värdering: 10 000 – 12 000 kr
– Greta Gerell är ett spännande namn som jag tycker att fler borde få upp ögonen för. Med tanke på all uppmärksamhet som just nu riktas mot konstnärer som Hilma af Klint och Anna Cassel är det här en intressant tolkning av teosofins begrepp.
"De Frie"
av Nabot Törnros
Värdering: 10 000– 12 000 kr
– Förlagan till utställningsaffischen för en av De Fries utställningar 1903. Den svenska konstnärsgruppen bildades 1902 och förespråkade ett stiliserat och stämningsmättat måleri, fram tills att de slutade ställa ut tillsammans omkring 1910. De Frie var en relativt kortlivad sammanslutning av konstnärer som kanske inte blev så framgångsrika som de önskat, men som fortfarande utgör en spännande liten del av svensk konsthistoria.
Konsolbord tillskrivet Jean Baptiste Masreliez
Värdering: 100 000–125 000 kr
Högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete tillskrivet Jean Baptiste Masreliez, formgivare och ornamentbildhuggare i Stockholm 1753–1801. Konsolbordets formgivning ansluter till Jean Baptiste Masreliez samlade produktion, goda referenser för hans arbete återfinns bland annat i Gustav III:s paviljong på Haga, där bröderna Louis och Jean Baptiste Masreliez hade ett avgörande inflytande på inredningarna. Där historiska rum som Blå salongen, Divansförmaket och Matsalen bär deras signifikativa dekorscheman och färgsättning.
Urna
Värdering: 75 000–100 000 kr
Gustavianskt stockholmsarbete i bergarten tinguait från Elfdals Porphyrverk, med matterade och polerade brännförgyllda bronsmonteringar. Den åtråvärda tinguaiten förekommer endast som rullstenar från Österdalälven, framförallt i området söder om Älvdalen i Dalarna.
Drottning Ulrika Eleonoras schatull
Värdering: 20 000–25 000 kr
Vackert stockholmsarbete från karolinsk barock, stomme i ek med inslag av al och furu, fanerat med valnöt och med brännförgyllda mässingsbeslag. Schatullet har tidigare ingått drottning Ulrika Eleonora d.y:s samlingar vid Karlbergs slott, bakstycket är målat med inventarienummer No 14 och är från Husgerådskammarens äldre system, där det infördes 1744 som del av drottningens kvarlåtenskap.
Broderad mandarinrock i siden
Värdering: 80 000 – 100 000 kr
Rock i siden med nio broderade drakar mot blå botten, 1800-tal. På dräktens båda sidor illustreras femkloade drakar som jagar den brinnande pärlan bland moln, eldsflammor, fladdermöss och andra buddhistiska symboler. Rocken kommer från en svensk samlare som har haft den i sin ägo, sedan senare delen av 1900-talet.
Blåvit vattenskål
Värdering: 25 000 – 30 000 kr
En sällsynt blå och vit vattenskål från Kangxi-perioden (1662–1722), formad som en lotusknopp på kort fot med avsmalnad öppning. Krukans utsida är dekorerad med utslagna lotusblommor.
Visningen av Klassiska & Asiatiska pågår den 8–13 juni på Nybrogatan 32.