Nordic Fine Art - Kjell Hemmingsson Collection - en samling utöver det vanliga

Kjell Hemmingsson är den småländske entreprenören och sågverksägaren som sadlade om och blev konsthandlare i Stockholm på 1990-talet. Nu vill han trappa ned och säljer hela sin samling på en tvådagarsauktion på Stockholms Auktionsverk den 13-14 mars. År 2006 öppnade Kjell konsthandeln med namnet Nordic Fine Art. Genom konsthandeln och som utställare på konst- och antikmässorna i Älvsjö och Helsingborg blev Kjell känd för ett högklassigt och stilfullt - till största delen skandinaviskt - utbud. Som en röd tråd i samlingen löper de starka färgerna och de rena linjerna.

Konst
På måleriavdelningen finner vi såväl verk av klassiska som moderna och samtida konstnärer. Halmstadgruppen har en mycket framträdande roll i samlingen. Här finns bland andra Esaias Thoréns mästerliga Dansöser där den rytmiska kompositionen andas 1920-talets parisiska avantgarde (nr 30, 1-1.2 milj kr). Motivet återkommer lite längre fram i katalogen där vi finner en utsökt samling makalösa gouacher tillkomna under åren 1928-32 av Halmstadgruppens medlemmar. Gouacherna är skapade i anslutning till konstnärernas vistelse i den franska huvudstaden, där influenserna från de internationella mästarna påverkat och inspirerat dem att utveckla sin egen modernistiska stil. Även Göteborgskoloristerna finns här representerade med många färgsprakande och betydelsefulla målningar, däribland Åke Göranssons Interiör med sängar (nr 221, 250-300.000 kr). Anders Zorn visar återigen sin mästerliga skicklighet att återge vattnets skiftningar i den fina nakenstudien Två vänner/Väninnor (nr 196 2-3 milj kr). Mitt under rådande världskrig 1916 begav sig Agnes Cleve till New York där hon fängslades av den häpnadsväckande arkitekturen och låter skyskraporna lysa som den moderna stadens stjärnor i sin expressionistiska komposition (nr 152, 200-250.000 kr). Konstnärsparet Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald är representerade med varsitt typiskt motiv, Hjerténs älskade utsikt från ateljén mot Stadsgårdskajens röda lyftkranar visas i Blommor vid fönstret (nr 49, 400-500.000 kr) och Grünewalds praktfulla färger exploderar i Sommarblommor i blå vas (nr 155, 500-700.000 kr). Här finner vi även Olle Baertlings monumentala BIPAXI från 1959 med proveniens från New York och som varit utställd i Sao Polo (nr 131, 1-1.5 milj kr). Den nutida delen låter vi här presenteras av Rolf Hanson av vilken vi finner flera kraftfulla koloristiska målningar, däribland Omoua (nr 176, 275-300.000 kr).

Konsthantverk
På konsthantverkssidan finner vi en en underbar blandning av moderna och antika föremål. Iögonenfallande är den stora samling frukter och ägg i starkeldsfajans av den så omtyckte Hans Hedberg. Här finns ägg och äpplen i alla olika storlekar och färger samt några ovanliga frukter som en vindruvsklase i blått och lila (nr 296, 150-175.000 kr), två röda körsbär med sin stjälk i brons och en höjd på 68 cm (nr 297, 275-300.000 kr) samt auktionens sista nr 512 ett åkerbär som knyter an till Hedbergs norrländska påbrå (100-125.000 kr). På keramiksidan har vi även en fin samling kannor och fat av Pablo Picasso, tillverkade vid ateljen Madoura i Vallauris på franska Rivieran, alla formgivna på 1950- och 60-talet. Nämnas bör den ståtliga kannan "Laughing-eyed face" från 1953 (nr 362, 60- 70.000 kr). Silversidan innehåller några väl utvalda och utsökta föremål. Mycket ovanlig om inte unik är den 45 cm höga pentagonala vasen av Wiwen Nilsson tillverkad 1962 (150-175.000 kr).
Av det svenska konstglaset vill vi särskilt nämna två mycket speciella lampor tillverkade vid Orrefors glasbruk redan 1915 i orange överfång med etsad dekor av kastanjer. Dessa lampor var en överraskning till ägarfamiljen Ekman, ritade av Axel Enoch Boman och utförda av den skicklige glasblåsaren Knut Bergqvist. De är 73 cm höga och ropas vardera ut för 175.000 kr (nr 388, 389).

Samlingen innehåller också många högklassiga möbler från barocken till nutid. Här finns en sekretär av Nils Ståhl tillverkad på 1930-talet i Vimmerby, Kjell Hemmingssons hemtrakter, Josef Franks smäckra möbler, bland annat nr 311 det vackra "Nationalmuseiskåpet" i amboinarot (80-100.000 kr) samt ett urval fåtöljer av Mats Theselius, t ex "El Dorado" och "Älgskinnsfåtöljen". Bland de äldre möblerna vill vi lyfta fram ett smäckert salongsbord tillverkat i Stockholm vid 1700-talets slut. Bordets mästare är ej känd med det är ett arbete som enbart en av de större mästarna i Stockholm kunnat åstadkomma. Niclas Korp (verksam i Stockholm 1771-1800) är dock mästaren bakom den vackra gustavianska byrån nr 482 (utrop 80- 00.000 kr).

Nordic Fine Art -
Kjell Hemmingsson Collection

Visning 7-12 mars
Auktion 13-14 mars
Nybrogatan 32, Stockholm

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84, anna.hamilton@auktionsverket.se

Stockholms Auktionsverk är idag en av de ledande nordiska marknadsplatserna för konst, konsthantverk och äldre och modernare antikviteter. Vår verksamhet i Stockholm drivs från två lokaler — Stockholms Auktionsverk på Nybrogatan 32 på Östermalm, där våra stora kvalitets- och specialauktioner hålls, samt Stadsauktion i Magasin 5 i Frihamnen där vi från hösten 2011 har gått över till nätauktioner.
Företaget har funnits sedan 1674 och är världens äldsta auktionshus. De stilepoker som kallas barock, rokoko och gustavianskt har sålts under sin samtid hos oss.