Tennföremål från Firma Svenskt Tenn på biblioteksbord Utö av Axel Einar Hjorth.

Swedish Modern, sällsynta miniatyrer och ikonisk tennurna – utvalda höjdpunkter ur vårens Moderna & Nutida

Swedish Modern av Axel Einar Hjorth, sällsynta miniatyrer av Stig Lindberg och ikoniskt tenn från det magiska formåret 1930. Inför vårens Moderna & Nutida kan Stockholms Auktionsverk visa upp en konsthantverksavdelning med stor bredd och verkshöjd. Fine Art-auktionen klubbas den 21–22 maj på Nybrogatan 32 i Stockholm, där visningen pågår mellan den 15–20 maj. Men redan nu kan Ulrika Ruding, chef för konsthantverksavdelningen, presentera några av sina utvalda höjdpunkter.

– På möbelsidan har vi några riktigt trevliga Axel Einar Hjorth-föremål. Dels biblioteksbordet Utö, dels fåtöljen Funkis som är en av mina personliga favoriter. Vi märker ett stort intresse för stilidealet Swedish Modern över lag, en estetik som vi länge har vurmat för men som nått ut till allmänheten på ett helt nytt sätt de senaste åren. Där Axel Einar Hjorth och Josef Frank så klart tillhör de ledande namnen, men som sedan följdes av en rad av våra största formgivare – Carl-Axel Acking till exempel, förklarar Ulrika Ruding och fortsätter.

– De svenska modernisterna möttes i ett formspråk som blivit väldigt inne den senaste tiden, det märks inte minst på hur Swedish Modern-estetiken plockas upp av samtida formgivare och möbelproducenter. Men det här är originalet. Och originalet har en skönhet som inte går att imitera, en patina som byggts upp över tid och som sitter lika mycket i ögat som i känslan av att dra sin hand över faneret. Har man en gång sett och upplevt originalet blir kopian alltid lite blekare.

I auktionskatalogen har de svenska modernisterna fått gott sällskap av en samling högklassiga danska möbler, till exempel sex stycken T-Chair i jakaranda som formgavs av Ole Wanscher redan 1958. De exemplar som nu går under klubban är daterade till tidigt 1960-tal och märkta med snickarmästaren AJ Iversen, sin tids främsta möbelsnickare i Danmark.

Man kan även glädja sig över en färgsprakande uppvisning bland katalogens textilier, som rymmer ett flertal vackra mattor signerade Märta Måås-Fjetterström och Barbro Nilsson. Där ”Strålblomman”, ”Snäckorna” och ”Blåbär” skiner särskilt starkt. På metallsidan återfinns ännu fler svenska kvinnliga signaturer som varit tongivande inom sitt uttryck.

– Den senaste tiden har vi kunnat se ett stort uppsving för tennföremål tillverkade under 1900-talet och där kan vi också presentera flera riktigt fina föremål. Bland annat Estrid Ericsons ikoniska Peruanska Urnan, som är stämplad med det magiska året 1930. När den nu nästan mytiska Stockholmsutställningen hölls, det var en gyllene brytpunkt för svensk form där funktionalismen slog igenom och det hände otroligt mycket spännande saker.

– Ovanligt är ju alltid bättre i vår bransch. Så fort det handlar om en specialbeställning, ett prov eller något annat udda föremål som sticker ut från en formgivares ”vanliga” produktion blir det mer intressant. I den här auktionen har vi till exempel ett helt sängkammarmöblemang – Marianne – som gjordes av Nordiska Kompaniet till vårutställningen 1935. Med sängramar, stolar, skåp, byrå och sängbord. Som tillsammans skapar ett eget litet kulturhistoriskt rum.

En annan ovanlig tidskapsel återfinns i keramikavdelningen, där ett helt litet schatull med Stig Lindbergs miniatyrer kommer att gå under klubban. Just Lindbergs miniatyrer kommer sällan ut på marknaden och att de dessutom presenteras på det här sättet är särskilt sällsynt, auktionen rymmer även mer storskaliga föremål av alla de stora svenska keramikerna från den här tiden – Wilhelm Kåge, Berndt Friberg och Hans Hedberg. Och inte minst ett antal ikoniska fat av favoriten Birger Kaipiainen.

Välkomna att ta del av vårens Moderna & Nutida!

Regioner