Gå direkt till innehåll
Nya talanger i Young Designers på Formex

Pressmeddelande -

Nya talanger i Young Designers på Formex

Lisa Bengtsson, Malin Lundmark, Form for you, Sofia Hagelin, Sebastian Kjersén, Kristoffer Fagerström, Simon Key Bertman och Johan Lindsten är några av dagens etablerade formgivare som börjat sin karriär på Young Designers - Formex plattform för unga, oetablerade formgivare.

VARG Designkollektiv är en av utställarna som deltar i Young Designers för första gången. Designkollektivet bildades i Göteborg 2013 och har i dagsläget fyra medlemmar, Ottie Ellström, Märta Sigurdsson, Frida Söderström Brand och Olof Norrman. Deras gemensamma nämnare är att de alla har en bakgrund från Textilhögskolan i Borås, där de tog examen nu i vår. Kollektivets vision är att verka som kreativ plattform för små och stora idéer. Genom att kombinera funktion med färg och mönster, vill de tillsammans skapa hantverk med gränsfri design för fritänkare.

- Anledningen till varför vi ställer ut på Young Designers är att vi dels anser att Formex är ett av de främsta forumen för ny design i Sverige, men framförallt för att det är kul att kunna möta och inspireras av andra unga formgivare. Vi blev tipsade om Formex och Young Designers av vår producent Horredsmattan som själva brukar ställa ut på mässan. Vi hoppas också att fler än vi är nyfikna på ung svensk design, berättar Ottie Ellström, VARG Designkollektiv.

Ansökan till Young Designers sker med produkter som ännu inte är producerade av ett etablerat företag. I området kan samma formgivare ställa ut tre gånger, men måste ha nya produkter att visa. Intill Young Designers finns Next Step, som är till för de utställare som kommit lite längre i sin etableringsfas. Young Designers anordnas för 13:e gången och Next Step för nionde gången.

Young Designers:
Camilla Edfors Art and Design, www.camillaedfors.se
Carina Björk Design, www.carinabjork.com
Design Ida Gerdemark, www.idagerdemark.com
Edit & björnen, www.editochbjornen.se
Emma Fällman, www.emmafallman.se
Fanny Oldenburg Design, www.fannyoldenburg.com/design
Fotograf Linda Tengvall, www.lindatengvall.se
Hillevi Pärn, www.hilleviparn.se
Inbetween x MOI MOI, www.leekiseung.com
Kajsa Rolfsson & Carpdesign, www.kajsarolfsson.com
LISALISA, www.lisalisa.se
Malin Signahl www.malin.signahl.blogspot.se
MB For, www.mirabodiroza.com
Min Favorit Design YKR, www.naturalstation.se
SKOGHALL, www.skoghall.eu
Sofie Johansson, www.sofieform.se
Studio Ljung & Ljung AB, www.studioljungljung.se
Tovelisa, www.tovelisa.com
VARG Designkollektiv, www.vargdesignkollektiv.se
Within the Same Thread
Återbrukshyttan, www.aterbrukshyttan.se


Next Step:
Andbros Oy, www.andbros.fi
Anna Lindsten, www.annalindsten.se
Butler/Lindgård, www.bytlerlingard.com
Carina Björck, www.carinabjorck.se
Design Lina Johansson, www.linajohansson.se
FLORYD, www.myflorydwelin.se
Fridafärgoform, www.fridafargoform.se
Jollygoodfellow, www.jollygoodfellow.se
Lisa Edoff Design, www.lisaedoff.se
Lisa Ling Interior art, www.lisaling.se
Malin Björklund Ritar, www.malinbjorklundritar.se
ReThinkDesign, www.rethinkdesign.com
Rågfälts, www.ragfalts.com
Scandinaviaform, www.scandinaviaform.com
Smadi Design AB, www.smadidesign.com
Sunday Studio No.7, http://sundaystudio.se
TASSA, www.tassatassa.se
W+M
Wallmark formstudio, www.wallmarkform.se
Windy Mindy, www.windymindy.se


För mer information besök www.formex.se eller kontakta:
Christina Olsson, +46 8 749 44 28, christina.olsson@stockholmsmassan.se,
Lotta Signeul, +46 8 749 43 36, lotta.signeul@stockholmsmassan.se


Formex arrangeras av Stockholmsmässan och äger rum två gånger per år. Mässan är Nordens ledande mötesplats för nyheter, affärer, trender, kunskap och inspiration inom inredningsbranschen. Formex välkomnar 850 utställare, 24 000 fackbesökare och 950 medierepresentanter.

Ämnen

Taggar

Regioner


Stockholmsmässan är en av världens främsta och mest flexibla mötesarrangörer. Vi erbjuder den perfekta mötesplatsen för allt från internationella toppmöten till breda publikmässor. Tillsammans med utställare och arrangörer skapar vi välregisserade möten som ger besökaren inspiration, kunskap och affärsmöjligheter. Som Nordens ledande arrangör genomför vi varje år ett 60-tal branschledande mässor samt ett 100-tal nationella och internationella kongresser, konferenser och evenemang. Varje år välkomnar vi 10 000 utställare, 1,5 miljoner besökare och fler än 7 000 journalister från hela världen.

Presskontakt

Catarina Oscarsson

Catarina Oscarsson

Presskontakt 070-789 43 66
Carolina Ekman

Carolina Ekman

Presskontakt 08-7494135

Relaterat material

Nordens största mötesplats

Stockholmsmässan är Nordens största mötesplats med ett 70-tal branschledande mässor, hundratals nationella och internationella kongresser, konferenser och events per år. Mäss- och kongressanläggning är certifierade enligt ISO 20121 – hållbarhet vid evenemang och är den till ytan största med sina 70 000 kvm utställningsyta.

Stockholmsmässan
Mässvägen 1
125 80 Stockholm
Besök våra andra nyhetsrum