Gå direkt till innehåll
Young Designers i ny kostym

Pressmeddelande -

Young Designers i ny kostym

Till höstens Formex, 24-27 augusti, får området Young Designers - mässans plattform för unga, oetablerade talanger - ny layout och gestaltning. Bakom den nya utformingen står designern och arkitekten Mattias Stenberg.

– Vi vill göra en ny satsning på området Young Designers. Därför har vi tagit in arkitekten och formgivaren Mattias Stenberg för att skapa en helt ny layout. I området bygger vi också ett kafé i det nya arkitektoniska uttrycket, säger Christina Olsson, projektchef för Formex.

Ambitionen är att öppna Young Designers-området mot hallen. Den raka gången bryts upp av montrar som bildar en spännande grafisk form och ett torg skapas för att fungera som ett slags skyltfönster och som entré in till själva området.

– Som mässbesökare kan man drabbas av en visuell trötthet. Därför skapar vi nu en sicksackstruktur som innebär att man måste vara mer aktiv när man går genom området. Det ger Young Designers en tydlig profil samtidigt som också utställarna och deras varumärken får en frihet att uttrycka sig själva, berättar Mattias Stenberg.

Young Designers hösten 2016:
Ateljé Johanna Forsberg www.johannaforsberg.se
Bez Bukvy Ab www.bukvy.se
E. Leijon www.eleijon.com
Form - a nomad design studio www.form-nomadshop.com
Glimbling www.glimbling.com
helena nilsson design www.helenanilssondesign.se
Kiurukalkio OY /Tjockt www.tjockt.com
Lilla Losi www.lillalosi.se
Lykalia K - Kristina Larsson www.lykaliak.se
Malin Signah l www.malinsignahl.blogspot.com
Martina Ek www.martinaek.com
Nina Johanna Christensen www.ninajohannachristensen.com
Pargo Design www.pargojewelery.se
Qvist Jewellery www.qvistjewellery.com
sc design www.sandracohen.se
SIA RUST ME DESIGN www.rustmedesign.com
Smooth Life www.smoothlife.com
Studio Ek www.oskarek.se
Studio Formata www.tictail.com/s/studioformata
Tovelisa www.tovelisa.com

Ansökan till Young Designers sker med produkter som ännu inte är producerade av etablerade företag. I området kan samma formgivare ställa ut tre gånger, men måste ha nya produkter att visa. Intill Young Designers finns Next Step, som är till för de utställare som kommit lite längre i sin etableringsfas. Young Designers anordnas för 17:e gången och Next Step för 13:e gången.

För mer information besök www.formex.se eller kontakta:
Christina Olsson, +46 8 749 44 28, christina.olsson@stockholmsmassan.se,
Catarina Oscarsson +46 8 749 43 66, catarina.oscarsson@stockholmsmassan.se

Formex arrangeras av Stockholmsmässan och äger rum två gånger per år. Mässan är Nordens ledande mötesplats för nyheter, affärer, trender, kunskap och inspiration inom inredningsbranschen. Formex välkomnar 900 utställare, 24 000 fackbesökare och över 850 medierepresentanter.

Ämnen

Taggar

Regioner


Möten i världsklass
Inspiration och kunskap, affärsmöjligheter och nya vänner. Stockholmsmässan är Nordens största mötesplats med ett 70-tal branschledande mässor och hundratals nationella och internationella kongresser, konferenser och evenemang varje år.
Vi ser fram emot att träffa dig!

Presskontakt

Catarina Oscarsson

Catarina Oscarsson

Presskontakt 070-789 43 66
Carolina Ekman

Carolina Ekman

Presskontakt 08-7494135

Relaterat material

Nordens största mötesplats

Stockholmsmässan är Nordens största mötesplats med ett 70-tal branschledande mässor, hundratals nationella och internationella kongresser, konferenser och events per år. Mäss- och kongressanläggning är certifierade enligt ISO 20121 – hållbarhet vid evenemang och är den till ytan största med sina 70 000 kvm utställningsyta.

Stockholmsmässan
Mässvägen 1
125 80 Stockholm
Besök våra andra nyhetsrum