Gå direkt till innehåll
Young Designers och Next Step Formex våren 2012

Pressmeddelande -

Young Designers och Next Step Formex våren 2012

Den 19-22 januari 2012 är det dags för den åttonde upplagan av Young designers, Formex plattform för ännu inte etablerade formgivare och det är fjärde gången Next Step anordnas, som är nästa steg till en ordinarie monter på Formex.
 
I Young Design Café har Formex samlat ett begränsat antal formgivare som visar olika slags produkter under samlingsnamnen Young Designers och Next Step. Montrar och café byggs upp på ett sätt som skiljer sig från övriga montrar i hallen. Allt för att skapa en egen profil som andas nytänkande och design. Uppdraget att utforma Young Designers Café, som varje år går till en ny oetablerad formgivare, har denna gång gått till Cecilia Dreyfert.

Young Designers:
Linda Åkesson, www.adniilinterior.se 
Biju Nair, www.bijunair.com
Mattias Larsson, www.mattiaslarsson.wordpress.com
Cecilia Dreyfert, www.ceciliadreyfert.com
Ida Överby, www.delacreme.se
Heidi Winnberg, www.heidisnickare.se
Helene Opedal, www.helopdesign.com
Hilal Bayazit, www.hilalbayazit.com
Erika Ranbrandt, www.ikkas.se
Jimmi Brunstorp, http://jimmibrunstorp.blogspot.com
Maria Kristin Bille, www.kristinbille.com
Linn Mork,
Lisa Ling, www.puzzledbyart.com
Magdalena Perers, www.magdalenaperers.se
Jenny von Döbeln, www.mini-empire.se
Camilla Ullberg, www.nutiddesign.se
Susanne von Ajkay, www.tb-ajkay.com

Next Step
Viltra Designstudio www.viltra.se
Ersa of Sweden www.ersaofsweden.se
Brusewitzdesign www.brusewitzdesign.com
Lagström Wiktorsson www.lagstromwiktorsson.se
Carl Hagerling www.hagerling.se


Formex äger rum 19 -22 januari 2012 på Stockholmsmässan. Formex är mötesplatsen för nyheter, affärer, trender, kunskap och inspiration. Mässan anordnas två gånger per år med 850 utställare, 25 000 fackbesökare och 850 medierepresentanter.

För mer information besök www.formex.se eller kontakta Lotta Signeul, pressansvarig, lotta.signeul@stockholmsmassan.se eller 08-749 43 79.

Ämnen

Kategorier

Regioner


Stockholmsmässan är en av världens främsta och mest flexibla mötesarrangörer. Vi erbjuder den perfekta mötesplatsen för allt från internationella toppmöten till breda publikmässor. Tillsammans med utställare och arrangörer skapar vi välregisserade möten som ger besökaren inspiration, kunskap och affärsmöjligheter. Som Nordens ledande arrangör genomför vi varje år ett 60-tal branschledande mässor samt ett 100-tal nationella och internationella kongresser, konferenser och evenemang. Varje år välkomnar vi 10 000 utställare, 1,5 miljoner besökare och fler än 8 000 journalister från hela världen.

Presskontakt

Nordens största mötesplats

Stockholmsmässan är Nordens största mäss- och kongressanläggning med 70 000 kvm utställningsyta. Årligen arrangerar vi branschledande mässor samt nationella och internationella konferenser och event. Mäss- och kongressanläggningen är certifierade enligt ISO 20121 – hållbarhet vid evenemang.

Stockholmsmässan
Mässvägen 1
125 80 Stockholm
Besök våra andra nyhetsrum