Gå direkt till innehåll
Ridsport - Kalendarium vecka 17-18

Nyhet -

Ridsport - Kalendarium vecka 17-18

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 17-18.
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 17
29 april - 1 maj Shanghai, Kina CSI5* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svensk ryttare: Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://www.globalchampionstour.com/events/2016/shanghai/info/about/

29 april - 1 maj Redefin, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Denise Svensson
Arrangörens hemsida: http://www.pst-marketing.de/

28 april - 1 maj Maubeuge, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Charlotte Mordasini
Arrangörens hemsida: http://jumpingmmh.cluster014.ovh.net/

27 april - 1 april Lummen, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Annika Axelsson, Olivia Kinneson, Linnea Kinneson, Elina Petersson
Arrangörens hemsida: http://www.jumpinglummen.be/

28 april – 1 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIJ/Ch/P, internationell hoppning och ungdomshoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.drammenspringtour.com/

28 april - 1 maj Aachen, Tyskland CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Klara Hammarström, Alexandra Kielbasa Borgström, Karolina Kielbasa Borgström, Ida Svensson, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida: http://csiaachen.com/en/

28 april - 1 maj Linz-Ebelsberg, Österrike CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Kristoffer Widlund
Arrangörens hemsida: http://www.linzerpferdefestival.com/

29 april - 1 maj Mannheim, Tyskland CDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Jennie Larsson, Anna Svanberg, Minna Telde
Arrangörens hemsida: http://www.maimarkt-turnier.de/en/

29 april - 1 maj Sopot, Polen CIC3*/CIC2*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Linda Algotsson, Anna Almström, Hanna Berg, Jonna Friman, Sandra Gustafsson, William Nilsson Fryer, Therese Olsson, Therese Viklund, Anna Freskgård, Sanna Gewert, Malin Josefsson, Alexandra Jurå, Isabella Lidbrandt, Erika Sjöström, Elvira Stafverfeldt, Hanna Berg, Jonna Britse
Arrangörens hemsida: http://skjsopot.pl/

30 april - 1 maj Münster, Tyskland CIC2*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Ebba Adnervik, Sara Algotsson Ostholt, Linda Bolin, Anna Bredberg
Arrangörens hemsida: http://www.wrfs.de/

28 april - 1 maj Valkenswaard, Nederländerna CAI3*-H4, internationell körning fyrspann med kval till världscupen
Svenska kuskar: Johan Dengg, Fredrik Persson
Arrangörens hemsida: http://www.drivingvalkenswaard.com/

27 april - 1 april Dorthealyst, Danmark CAI2*-H2/CAI2*-H1/CAI2*-P1/CAICh2*-P1/CAIY2*-P1, internationella körning
Svenska kuskar:
Par häst: Yngve Käll, Eva Ottosson, Jana Thorén
Enbet häst: Karin Bondeson, Lena Elander, Maria Henriksson, Johan Herner, Cecilia Qvarnström, Thomas Sjöberg, Karin Söderqvist
Par ponny: Maria Ia Johansson
Enbet ponny: Susanne Ankermark, Helene Norrback, Anna Racking, Karin Söderqvist
Enbet ponny young driver: Markus Clasén, Linnea Kristiansen
Enbet ponny children: Elise Strauss
Arrangörens hemsida: http://www.dansk-koere-selskab.com/

Nationella tävlingar vecka 17
29 april – 1 maj Falkenbergsortens Ryttarförening, Nationell hoppning http://idrottonline.se/FalkenbergsortensRF-Ridsport
30 april – 1 maj Älmhult Linnebygdens Ridklubb, Nationell hoppning http://alirk.se/
30 april – 1 maj Willands Ryttarförening, Nationell dressyr för häst och ponny http://www.willands.se/
1 maj Torslanda Ridklubb, Nationell ponnydressyr http://www.torslandaridklubb.se/
30 april Körsällskapet Nordhallänningarna, Nationell körning för häst och ponny http://www.ksnh.se/
1 maj Mellanbygdens Ryttarförening, Nationell körning för häst och ponny http://www.mellanbygdensrf.se/
1 maj Hemseortens Rid- och körklubb, Nationell körning för häst och ponny http://www.hork.nu/

Folksam Elitallsvenska
29 april – 1 maj Mellersta gruppen, Västerviksortens Ryttarförening, nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska omg 2 & 3
Arrangörens hemsida: http://folksamelitallsvenska.se/vasterviksortens-rf/

Folksam Ponnyallsvenska
29 april – 1 maj Zon Polar, Gävle Ponnyklubb, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omg 2
Arrangörens hemsida: http://folksamponnyallsvenska.se/gavle-pk-29-30-april/
30 april – 1 maj Zon Syd, Fjälkestads Ridklubb, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omg 3
Arrangörens hemsida: http://folksamponnyallsvenska.se/fjalkestads-rk-30-april/
29-30 april Zon Öst, Karlskrona-Lyckå Ridklubb, regional ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omg 3
Arrangörens hemsida: http://folksamponnyallsvenska.se/karlskrona-lycka-rk-29-30-april/
30 april Zon Central, Edsbro Ryttarförening, regional ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omg 3
Arrangörens hemsida: http://folksamponnyallsvenska.se/edsbro-rf-30-april/
29-30 april Zon Nord, Heby Ryttarförening, regional ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska omg 3
Arrangörens hemsida: http://folksamponnyallsvenska.se/heby-rf-29-30-april/

Internationella tävlingar vecka 18
4-8 maj Hamburg, Tyskland CSI5*/CSI3*/CDI4*, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour och internationell dressyr
Svenska ryttare
Hoppning: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann, Henrik Lannér, Linn Zakariasson
Dressyr: Caroline Darcourt, Michelle Hagman, Charlotte Haid Bondegaard
Arrangörens hemsida: http://engarde.de/events/130/
Global Champions Tour: http://www.globalchampionstour.com/

5-8 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard-Johnsson, Peder Fredricson, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://www.jumping-letouquet.fr/

5-8 maj München-Reim, Tyskland CDI5*/CDI3*/CSI3*, internationell dressyr och hoppning
Svenska ryttare
Dressyr: Mads Hendeliowitz, Anna Svanberg
Hoppning: Nicole Persson, Ulrika Goodin
Arrangörens hemsida: http://www.pferdinternational-muenchen.de/

5-8 maj Marbach, Tyskland CIC3*/CIC1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Frida Andersén, Christoffer Forsberg, Johan Lundin, Anna Nilsson, Evelina Carlsson
Arrangörens hemsida: http://www.eventing-marbach.de/

5-8 maj Gorla Minore, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Helena Lundbäck, Charlotte Mordasini
Arrangörens hemsida: http://www.equieffe.it/concorsi.asp

5-8 maj Linz-Ebelsberg, Österrike CSIO4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Erica Schwartz
Arrangörens hemsida: http://www.linzerpferdefestival.com/english/

5-8 maj Drammen, Norge CSIO3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.drammenspringtour.com/

5-8 maj Fredensborg, Danmark CSIP/CSIJ/CSICh, internationell ungdomshoppning med Baltic Cup
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.baltic-cup.dk/

5-8 maj Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be/nl/kalender/18

6-10 maj Mannheim, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Helena Persson, Jonna Ekberg, Kristoffer Widlund
Arrangörens hemsida: http://www.maimarkt-turnier.de/en/

3-8 maj Mooslargue, Schweiz CRI*/CRI**/CRI***, internationell reining
Svenska ryttare: Mona Göransson, Helene Hokkanen, Anders Josefsson, Waldemar Wass, Conny Nilsson, Felix Larsson
Arrangörens hemsida: http://www.nrha.ch/

7 maj Glimåkra, Sverige CEI2* 120/CEI1* 80, Göingeritten - internationell distansritt
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://glimmarf.se/

Nationella tävlingar vecka 18
4- 8 maj Sundbyholm Horse Center Ryttarförening, elit och nationell hoppning
http://www.sundbyholmridsport.com/
5-8 maj Skogslottens Ryttarförening, nationell ungdomshoppning för häst och ponny med SM-kval och Folksam Ponny Cup http://www.skogslottenrf.se/
5-8 maj Borås Fältrittklubb, nationell dressyr http://www.borasridhus.se/se/startsida.aspx
5-7 maj Årsta Runstens Sportryttare, nationell dressyr http://www.arsta-runsten.se/
5 maj Heby Ryttarförening, nationell ponnydressyr med SM-kval http://www.hebyrf.se/
6-8 maj Mora Ridklubb, nationell hoppning för häst och ponny http://idrottonline.se/MoraRK-Ridsport
6-8 maj Hammarö Ryttarförening, nationell dressyr http://www.hammarorf.se/
6-8 maj Romeleåsens Sportryttarförening, nationell hoppning http://idrottonline.se/RomeleasensSRF-Ridsport/
6-7 maj Föreningen Mantorpsryttarna, nationell ponnydressyr http://www.mantorpsryttarna.com/
7 maj Glimma Ryttarförening, nationell distansritt http://glimmarf.se/
8 maj Hermanstorp Kör o Ridklubb http://idrottonline.se/HermanstorpKoroRK-Ridsport
8 maj Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www.eskilstunaortens-rf.se/
8 maj Åsbo Ryttarförening, nationell körning http://www.asborf.se/

Relaterade länkar

Ämnen

Taggar

Presskontakt

Lotta Amnestål

Lotta Amnestål

Presskontakt Senior rådgivare kommunikation 0220-456 35
Matilda Hjertstrand

Matilda Hjertstrand

Presskontakt Pressansvarig Sport & tävling 0220-45631