Gå direkt till innehåll
Ridsport - Kalendarium vecka 36-37

Nyhet -

Ridsport - Kalendarium vecka 36-37

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 36-37
www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 36
2-6 september, Breda, Holland, CH-M-P-A/1/2/4, CAIO4*, VM i körning för ponny samt internationell körning fyrspann
Svenskt deltagande: P2: Ewa Nowén P1: Susanne Ankermark
CAIO4*: Axel Olin
Arrangörens hemsida: www.outdoorbrabant.nl

3-6 september, Bryssel, Belgien, CSI5*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Jonna Ekberg, Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: http://stephexmasters.com/

2-6 september, Arezzo, Italien, CSI2*/CSI1*/ CSIO3*-NC, internationell hoppning med Furusiyya Nations Cup Div 2
Svenskt deltagande: Charlotte Mordasini, Malin Ahlqvist, Angelie von Essen, Alexandra Mellhage, Alexandra Eriksson, Evelina Tovek, Erika Lickhammer
Arrangörens hemsida: www.arezzoequestriancentre.com

2-6 september, Humlikon, Schweiz, CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Rolf-Göran Bengtsson, Kristoffer Widlund, Ebba Krämer, Jessica Levin
Arrangörens hemsida: www.csi-Humlikon.ch

3-6 september, Spangenberg, Tyskland, CSI3*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Irma Karlsson, Johan Lundh
Arrangörens hemsida: www.csi-spangenberg.de

3-6 september, Ising am Chiemsee, Tyskland, CSIAm-A, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Tora Löf
Arrangörens hemsida: www.gut-ising.com

3-6 september, Burghley, Storbritannien, CCI4*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Dag Albert, Ellen Svennerstål
Arrangörens hemsida: http://www.burghley-horse.co.uk/

5 september, Rimbo, Sverige, CEI1*80/CEIYJ*80/CEI2*120/CEIYJ2*120, internationell distansritt
Svenskt deltagande: Svea Hallinder, Caroline Pont, Anna Remmare, Nicole Sundin, Yvonne Ekelund, Annelie Eriksson, Lena ERiksson, Annette Falk, Caroline Franzén, Sarah Fredriksson, Karin Gadde Jennische, Ella Lindblom, Katarina Minsgård, Carina Nääs, Anette Spadhe, Lars Thunander, Thereze Tillbom, Beatrice Wendt, Emma Broberg, Nadia Liljedahl, Linda Johansson, Anna Mårgård, Caroline Myhrman
Arrangörens hemsida: http://www.rimboritten.eu/ eller http://www.rrkk.se/
Presskontakt: Josefin Blom Lugn, josefinblomlugn@gmail.com

Nationella tävlingar vecka 36
4-6 september, Vellinge Hästsportförening, nationell hopptävling för ponny och häst
Arrangörens hemsida: http://www.vhf.nu/
4-6 september, Gagnefs Ridklubb, nationell hopptävling för ponny och häst med semifinal till Prins Carl Philips Pris
Arrangörens hemsida: http://www5.idrottonline.se/GagnefsRK-Ridsport/
4-6 september, Timrå Hästsportförening, nationell dressyrtävling för häst
Arrangörens hemsida: http://www2.idrottonline.se/TimraHSF-Ridsport/
4-6 september, Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell hopptävling för ponny och häst
Arrangörens hemsida: http://www.sundbyholmridsport.com/
6 september, Suderbys Ridklubb, nationell körtävling för ponny och häst
Arrangörens hemsida: http://www5.idrottonline.se/SuderbysRK-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 37
10-13 september Blair Castle, Storbritannien CH-EU-CCI3*, EM i fälttävlan senior
Svenska deltagare: Sara Algotsson Ostholt, Johan Lundin, Ludwig Svennerstål, Niklas Lindbäck, Anna Nilsson, Louise Svensson Jähde
Arrangörens hemsida: http://www.blair2015.com/

11-13 september Samorin, Slovakien CH-EU-E 160 km, EM i distansritt senior
Svenskt deltagande: Annelie Eriksson, Camilla Kvarnström, Sara Henriksson, Charlotte Tillman, Caroline Franzen
Arrangörens hemsida: http://endurance.enduranceride.eu/

10-13 september Fabiansebestyen, Ungern CH-M-A-2, VM i körning par
Svenskt deltagande: Camilla Ahlberg, Eva Ottosson
Arrangörens hemsida: http://www.fogatverseny.hu/categoryenglish-news/

11-13 september Rom, Italien CSI* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenskt deltagande: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://www.globalchampionstour.com/

10-13 september Paderborn, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://engarde.de/

10-13 september Neeroeteren, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Sara Andersson, Annika Axelsson, Ebba Falkenklev, Melina Forsberg, My Lagerberg, Elina Petersson, Louise Torgersen
Arrangörens hemsida: www.dewarre.be

9-13 september Giubiasco, Schweiz CSI2*, internationell hoppning
Svenskt deltagande: Kristoffer Widlund
Arrangörens hemsida: http://www.csigiubiasco.ch/

9-13 september Perl, Tyskland CDI2*/CDI4*, internationell dressyr
Svenskt deltagande: Tinne Vilhelmson Silfvén, Patrik Kittel, Rose Mathisen
Arrangörens hemsida: http://www.gestuet-peterhof.de/intro-peterhof.html

10-13 september Hamilton, USA CIC3*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Jennie Jarnstrom
Arrangörens hemsida: http://www.poplarplacefarm.com/

11-13 september Gatcombe Park, Storbritannien CIC1*/CIC2*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Annika Davidsson, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: http://www.gatcombehorsetrials.co.uk/

11-13 september Langenhagen, Tyskland CIC1*/CIC2*, internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Moa Kulle, Malin Petersen
Arrangörens hemsida: http://www.vfv-langenhagen.org/

Nationella tävlingar vecka 37
11-13 september Djursholms Ridklubb, Elitdressyr med Lövsta Future Challenge & Dressyrringen Int I Kür
Arrangörens hemsida: http://www.djursholms-ridklubb.com/

11-13 september Ljungby Ridklubb, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www6.idrottonline.se/LjungbyRK-Ridsport/

11-13 september Kungsbacka Ridklubb, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www3.idrottonline.se/KungsbackaRK-Ridsport/

11-13 september Hudiksvalls Rid o Ponnyklubb, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www5.idrottonline.se/HudiksvallsRidoPK-Ridsport/

12 september Rådmansö Hästsportförening, Nationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www4.idrottonline.se/RadmansoHSF-Ridsport/

12-13 september Kågedalens Ryttarförening, Nationell dressyr för häst och ponny
Arrangörens hemsida: http://www4.idrottonline.se/KagedalensRF-Ridsport/

11-13 september Laholmsortens Lantliga Ryttarförening, Nationell dressyr
Arrangörens hemsida: http://www6.idrottonline.se/LaholmsortensLantligaRF-Ridsport/

12-13 september Swede Horse, Flyinge, Nationell fälttävlan med Avelschampionatet 2015
Arrangörens hemsida: http://www.swedehorse.se/evenemang/svenskt-avel-och-sportchampionat

11-13 september Skogslottens Ryttarförening, Nationell ponnyhoppning
Arrangörens hemsida: http://www4.idrottonline.se/SkogslottensRF-Ridsport/

13 september Sundby Ridklubb, Nationell ponnydressyr med Ponnyallsvenskan Elit omg 1, zon central
Arrangörens hemsida: http://www5.idrottonline.se/SundbyRK-Ridsport/

13 september Ryttarkamraterna Kumla, Nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida: http://www3.idrottonline.se/RKKumla-Ridsport/

Relaterade länkar

Ämnen

Taggar

Presskontakt

Lotta Amnestål

Lotta Amnestål

Presskontakt Senior rådgivare kommunikation 0220-456 35

Relaterade nyheter