Pressmeddelanden Visa alla 60 träffar

Pressinbjudan: Årets Anna-Lisa Thomsonstipendiater är utsedda – stipendieutdelning och utställning på Uppsala konstmuseum

Pressmeddelanden   •   Nov 17, 2017 07:55 CET

De fem stipendiaterna är Kyung-Jin Cho, Theresa Traoré Dahlberg, Petra Hultman, Samaneh Reyhani och Melanie Wiksell. Stipendiaterna erhåller ett stipendium på 60 000 kr vardera och är utsedda avgångselever från masterklasser vid landets konsthögskolor. Stipendiaternas konstnärskap presenteras i en utställning 2/12 2017 – 14 /1 2018 på Uppsala konstmuseum.

Grafik möter samtida animation

Pressmeddelanden   •   Okt 19, 2017 13:47 CEST

Uppsala konstmuseum öppnar lördag 21 oktober en utställning som visar grafik under en tidsperiod på 400 år, från 1600-talet till nutid. 21-29 oktober gästas Samling i förvandling av animationerna Mtindo av Ng’endo Mukii och Walk on a Stick and Cry av Peter Larsson, i samarbete med Uppsala Internationella Kortfilmfestival.

Teresia Björks danstriologi om Siri Derkert ges i Uppsala

Pressmeddelanden   •   Okt 13, 2017 07:58 CEST

Under fem års tid har koreografen och dansaren Teresia Björk arbetat med en trilogi om konstnären Siri Derkert (1888–1973). Med start lördag 4 november 14.00 med Etsningar kommer alla tre delar att framföras på Uppsala konstmuseum. Kompositören Martin Landquist kommer att spela live under föreställningen. Arrangörer: Uppsala konstmuseum och Kulturenheten, Region Uppsala.

Pressinbjudan: Uppsala konstmuseum uppmärksammar Finlands 100-årsjubileum med finsk samtidskonst

Pressmeddelanden   •   Sep 13, 2017 11:17 CEST

Uppsala konstmuseum uppmärksammar 100-årsjubileet av Finlands självständighet med att presentera fem finska konstnärskap – Petri Hytönen, Kirsi Kaulanen, Kaarina Kaikkonen, Susanna Majuri och Pia Sirén i utställningen Itsenäisyys som pågår 23/9 - 19/11 2017.

Bilder 2 träffar

Daniel Werkmäster, museichef Uppsala konstmuseum

Daniel Werkmäster, museic...

Licens Creative Commons erkännande
Fotograf/Källa Stewen Quigley
Ladda ner
Storlek

5,1 MB • 2832 x 4256 px

Anna-Lisa Thomson (1905-1951), konstnär och formgivare vid Upsala-Ekeby keramikfabrik. Foto: ASA foto

Anna-Lisa Thomson (1905-1...

Ladda ner
Storlek

4,79 MB • 1027 x 679 px

Videor 3 träffar

Petri Hytönen, Forest Painter, 2017.  Film av Timo Heinänen
SU-EN, Voracious - glupskhetens kropp, videoverk i samarbete med Rickard Sporrong. Introduktion till videoverket

SU-EN, Voracious - glupsk...

Licens All rights reserved
Storlek

854 x 480 px

Christian Partos utställning på Uppsala konstmuseum 18 juni - 14 september 2014. Film av Stewen Quigley

Christian Partos utställn...

Läs mer om konstnären: www.partos.se

Licens All rights reserved
Storlek

19,6 MB • 854 x 480 px

Dokument Visa alla 71 träffar

Kontaktpersoner 4 träffar

  • Museichef
  • Uppsala konstmuseum
  • rsdaardoopvlvpmldcxwnikuotelbz.werkmusasfmter@sjuppsala.fyljqpqaxioese
  • 018 727 24 79

  • Intendent
  • rebemuugcka.wighwa-abrxyipahamssvstfbexghbvmtzddtuonxd@unqacpfppibbfsagola.se
  • 018 727 24 84

  • Intendent
  • yaancskvhkn-chricdstine.fogelbtmerg@uppsalbezyvgjwa.rise
  • 018 727 24 83

  • Presskontakt
  • Pressansvarig
  • Uppsala konstmuseum
  • eva.bcjbbjftyohyordnfwoxkman@uppnnrpctsala.snbwwe
  • 018-727 24 80
  • 0768-30 48 91