Skip to main content

Internationale studerende viser gymnasieelever rundt i verden

Nyhed   •   Nov 18, 2016 13:01 CET

De 27 internationale studerende der underviste på Tradium

Internationale studerende viser gymnasieelever rundt i verden

Tirsdag d. 15. november var der sprog- og kulturforståelse på skemaet på Tradium Handelsgymnasium i Randers. 27 udvekslingsstuderende fra hele verden var mødt op for at undervise skolens elever til arrangementet ‘Tradium International’. Formålet var at klæde eleverne bedre på til den internationale studie- og erhvervsverden.

Af Anna Bruun Pedersen og Nanna Vinther

Klokken er 09.12. I kantinen på Tradium Handelsgymnasium er 27 internationale studerende ved at indfinde sig. Nogen står i kø til lune boller, ost og kaffe ved morgenmadsbuffeten, andre har taget plads i spisesalen, og en enkelt sidder i hjørnet og øver sig på et powerpointshow. De ivrige samtaler på tværs af bordene foregår på både engelsk, tysk, kinesisk, fransk og spansk, og kantinen summer af internationalitet.

Rektor Dorte Wettergreen Mulvad har netop budt de udvekslingsstuderende velkommen til arrangementet ‘Tradium International’, som er et samarbejde mellem Tradium Handelsgymnasium og Studenterhus Aarhus. Her skal de internationale studerende fra hele verden undervise skolens 2. og 3. g’er i sprog og kulturforståelse, hvilket skal gøre eleverne i stand til at begå sig i den internationale studie- og erhvervsverden.

Klasseundervisning på en ny måde

Bodil Vestergaard, lærer i engelsk, kulturforståelse og historie, viser to udenlandske universitetsstuderende ind i det lille klasselokale. Her sidder 13 elever fra 3.d og venter på, at undervisningen i kulturforståelse skal begynde. Bagvæggen er prydet med en kæmpe plakat med forskellige flag og ordene “3. Departures”, som henviser til klassens internationale profil.

Erwin Chan, udvekslingsstuderende fra Hong Kong, som er i Danmark et semester, og Haochang Zuo fra Shanghai, som skal være i Danmark i 2 år, stiller sig foran klassen med deres medbragte powerpointshow, mens Bodil tager plads på bagerste række. Temaet er Kina (som Haochang udtaler på dansk, mens Erwin griner), og på timens 90 minutter gennemgår de blandt andet Kinas geografi, kønsroller, familieforhold og “How to do business in China”, mens de løbende sammenligner forholdene med Danmark. Eleverne er stille, koncentrerede og lyttende.

“Til at starte med var jeg nervøs, fordi jeg ikke har undervist før,” fortæller 20-årige Erwin. “Men det har været et virkelig værdifuldt projekt for mig som udvekslingsstuderende. Jeg har fået noget ud af den kulturelle udveksling, og jeg har fået større tiltro til mig selv i at tale på engelsk foran en større gruppe af mennesker.”

Også gymnasieelev Casper Jacobsen fra 3.d er positiv overfor den nye måde at få undervisning på. “Det har været spændende at opleve noget nyt i stedet for den almindelige undervisning. Vi skal jo selv til Kina med klassen, og jeg ved noget mere om Kina nu,” siger han.

Menuen står på kulturelt perspektiv og inspiration

På lærerværelset er der traditionel dansk frokost med frikadeller, flæskesteg og tarteletter for både udvekslingsstuderende og Tradiums lærere. Her gøres status over, hvordan dagen er gået indtil videre.

Randi Mikkelsen, lærer i spansk og tysk, fortæller sprudlende om sine oplevelser med at have to forskellige spansktalende studerende med i sine klasser:

“For os som lærere er det sjovt at se, hvordan vores elever bare kaster sig ud i det.”

For hende handler det ikke kun om den kulturelle udveksling, men også om at få vakt elevernes nysgerrighed og få sat deres eget liv i perspektiv.

Også lærer Bodil Vestergaard er meget positiv indstillet overfor projektet.

“Jeg håber, at vores elever lader sig inspirere af de udvekslingsstuderende, som er taget om på den anden side af jorden for at opleve en anden kultur, og at det giver dem mere lyst til at tage ud i verden og udfordre sig selv kulturelt og sprogligt,” siger hun.

“Jeg forventer, at det her bliver gentaget næste år”

Dagens undervisning er forbi. På lærerværelset er de internationale studerende og lærerstaben samlet. Fra lokalets polstrede blå stole overværer forsamlingen rektor Dorte Wettergreen Mulvads takketale og diplomoverrækkelse. Her modtager hver af de 27 udvekslingsstuderende en efter en et bevis på deres indsats, alt imens klapsalver, kindkys og glade miner hvirvler rundt i lokalet.

Anne Thorø Nielsen, direktør for Studenterhus Aarhus, som har etableret kontakten til de udvekslingsstuderende, er meget tilfreds med dagens forløb.

“Jeg er sindssygt stolt over at have sådan nogle motiverede og engagerede studerende med, der rent faktisk viser lige præcis, hvad det er, som internationale studerende bidrager med til det danske samfund,” siger hun.

For Henrik Vestergaard, lærer på Tradium og primus motor for initiativet, er håbet, at projektet vil udvide elevernes horisont og forberede dem på deres fremtidige uddannelseseventyr.

“Jeg har udviklet ideen bag projektet sammen med Anne Thorø Nielsen fra Studenterhus Aarhus, som vi samarbejder med. Studenterhus Aarhus giver os en mulighed for at give eleverne en bedre indsigt i, hvad der rent faktisk foregår i Aarhus plus at lære dem om det internationale studiemiljø i Aarhus,” fortæller han.

For ham har denne dag været starten på et længerevarende samarbejde med Studenterhus Aarhus. “Jeg synes, at dagen er lykkedes i forhold til den måde, som hele skolen summer på, og det er min forventning, at det her bliver gentaget næste år.”