Skip to main content

Så er det tid til GF

Nyhed   •   Apr 10, 2019 14:20 CEST

Tegning af Jørgen Mathiasen, hjælp til digital tilpasning ved Erik Steenstrup Dyhr

I Verdens Skove er vi så glade for at afholde generalforsamling, at vi gør det to gange om året. Mangeårig frivillig og Verdens Skove institution Jørgen Mathiasen fortæller om, hvorfor vi er så vilde med ”GF”, der er mindst lige dele gensynsfest og generalforsamling. Du kan desuden se programmet og tilmeldingsinfo her.

Tekst, foto, overskrift og tegning af Jørgen Mathiasen, hjælp til digital tilpasning ved Erik Steenstrup Dyhr


Generalforsamling! Ja, det er et temmelig bombastisk ord, der kan fremmane nogle grumme billeder af en alvorlig forsamling af generaler – et scenarie fjernt fra skovens vidunderlige liv. Og så er det et forskrækkeligt langt ord; så der var engang nogle gæve skovnørder i Nepenthes, som vores forening hed dengang, der fandt på at forkorte ordet til GF.

Nu er forkortelser tit noget indforstået volapyk, som kan tænkes at betyde hvad som helst, så jeg fik den ide at spille dum, og gætte på, at GF det må da betyde GensynsFest. For det er jo det, det også er, når vi forsamler os i en hytte ude på bøhlandet i Skovkantsdanmark.

Joh, der er da alt det der med dagsorden og så videre; men det er ikke så kedeligt, som det lyder til – ikke hos os, for vi er Verdens Skove med de sjove! Selvom vi er vildt seriøse, er der altid plads til en munter bemærkning. Og selve generalforsamlingen er jo bare den gode undskyldning for at tromme folk sammen; det er alt det, der sker før og efter, der gør en GF weekend fed, festlig og fornøjelig.

Lim til venskabsskoven

Vi har vel meldt os ind i Verdens Skove fordi vi gerne vil, som man siger, redde verden – og dens skove. Det er ikke så lidt! Så er det rart at have nogle at gøre det sammen med, og derfor forener vi kræfterne i en forening, hvor netop det at vi mødes og er sammen til GF weekender, lokalmøder, kampagner eller skovture, og at vi dyrker samværet – fra kloge diskussioner, over praktiske opgaver til de små timers fis og ballade - det er den lim, der holder foreningen sammen.

Og her er vores GF, hvor vi kommer dumpende og udveksler skovkrammere, hvor vi diskuterer seriøst og sludrer hyggeligt, hvor vi kokkererer i det muntre køkken til fælles festlig fortæring, hvor vi tager på skønne skovture, og hvad vi ellers finder på... Ja, her er vores GF den allerbedste sociale Knold & Tot lim. Gode bekendtskaber spirer frem, som blandt dem, der kommer med igen og igen, kan vokse op til en tæt venskabsskov.

Fra skovspirer til ronkedorer

Det er en broget skare, der finder sammen i Verdens Skove som frivillige. En hel del er unge studerende, som får suppleret hverdagen på læreanstalten med inspirerende tværfaglige projekter og fornøjelser i skovens tegn. De unge er jo på vej ud i livet, så desværre er der mange, der efter få sæsoners indsats glider ud igen. Men der er også mange, som i tidens løb er blevet hængende i årevis, og har trukket store læs i foreningen. Og efterhånden som man får erfaring, og lærer hinanden at kende, bliver læssene både nemmere og sjovere at trække.

En særlig medlemskategori er dem vi kalder ronkedorer, opkaldt efter de gamle gnavne og enlige hanelefanter. Det er dem, der har stukket snablen i foreningens aktiviteter gennem mange år, og stadig kommer og vifter med ørerne og erfaringens visdom. Vores ronkedorer kan være af begge køn, og plejer at være ganske gemytlige. Og endelig er der de skønne skovspirer. Det er de børn, som der tit er nogle, der har med til GF weekenderne. De får leget sammen og minder os voksne om, at vi skal arbejde for en bedre fremtid.

Alletiders yngste skovspire på vores GF. Allerede da Emilie var 13 dage gammel, tog hun farmand Jakob med til GF weekend på Samsø i april 2008. Hun har været med mange gange siden, og har mødt flere andre seje skovbørn.

Stimulerende stunder

Det, vi er sammen om i en GF weekend, udover v(id)enskabelig hyggesnak med og uden dagsorden, plejer også at rumme både seriøse oplæg og debatter om aktiviteterne i Verdens Skove, og mere muntre eller oplevelsesorienterede indslag, såsom fælles skovskønsang eller måske billeder fra de smukke skove. Her er alle velkomne til at lade ideerne spire frem i foreningens frodige underskov, og springe ud med en præsentation af deres nørderi og hjerteblod omkring skovens verden for græs- og skovrødderne i vores åbne skovklub. Så bare kom hid!

Og rosinen i GF pølseenden er vores forfriskende søndagsskovtur, gerne med en stedkendt guide, hvor vi runder gensynsfesten for skovvennerne af sammen med vores bedste ven Skoven. Oven i weekendens store stime af stimulerende stunder, giver det os nogle tanker om skovforvaltning og et pust af livets under, vi kan tage med hjem i sjælens rygsæk.

Vi elsker skov

Du kan nok se, jeg elsker GF i Verdens Skove – selv nu efter 34 af slagsen. Denne hæmningsløse hyldest til os selv begyndte med en ide om, at tegne bogstaverne til hvad GF betyder for mig. Men det første puf kom imens jeg arbejdede i en børnehave, hvor de sjove børn inspirerede mig til at lege lidt med vores logo.

Pigerne sad tit og tegnede fine hjerter, og jeg tegnede med, og tog skade af det, så jeg "kom til" at putte denne søde symbolik ind i Verdens Skoves logo. For nok har vi en stor styrke fra fagligheden i vores arbejde, men bag den har vi en særlig styrke fra kærligheden i vores fællesskab og fra kærligheden til livet i skoven.

Ud og se på skovnatur! Det er en vigtig del af GF samværet, og her er det ronkedoren Karsten Thomsen, der fortæller om naturens forunderlige verden i Bjergskov i maj 2017.

Tag med i skoven om søndagen 

Spring ud i den lysegrønne forårsskov. Når først vi på generalforsamlingen på det idylliske sydfyn, har taget de store beslutninger om det sprudlende foreningsliv i Verdens Skove, så er det tid til vores friske GF søndagsskovtur, som går til Sollerup Skov. Der vil den lille syvsover hasselmusen, efter et halvt års vinterhi, være nyligt vågnet op til dåd med sit travle natteliv i træer og buske – og dejlige brombærkrat – i skoven ved Rislebækken, som løber gennem Helvedes Hule og videre mod Arreskov Sø, hvor "den flyvende dør," havørnen, af og til kan ses svævende med sit mægtige vingefang højt på himlen.

Læs programmet for årets GF og få info om tilmelding her.

Tegning af Jørgen Mathiasen

Kommentarer (0)

Tilføj kommentar

Kommentar

Ved at indsende kommentaren accepterer du, at dine personoplysninger behandles i overensstemmelse med Mynewsdesks privatlivspolitik.