Skip to main content

Vårens böcker från Bazar Förlag!

Pressmeddelande   •  Jan 19, 2017 09:00 CET

Vårutgivningen 2017 av Bazar Förlag

En liten men naggande god lista från Bazar Förlags vårutgivning innehåller en miljonsäljande irländska med fäbless för glamour, en likaledes miljonsäljande historisk romanförfattare med oändligt mycket mindre glamour och en internationell bästsäljare i form av en bokhandlare som pocket.

Först ut bland de inbundna romanerna är del nio i vikingaserien om Uhtred av Bernard Cornwell. Böckerna ligger till grund för prisbelönta tv-serien The Last Kingdom.  

Stormens krigare
Recensionsdatum: 16 februari
ISBN 
9789170284908
Översättning av Leif Jacobsen

En bräcklig fred råder i Wessex, Mercia och Östangeln. Men oron jäser, den vildsinte krigare Ragnvald Ivarsson hotar från norr och vem kan man egentligen lita på när Uhtreds egen dotter gift sig med Ivarssons bror?
Ännu en ny bladvändare från mästaren. – New York Journal of Books

Lucinda Riley står för vårens andra roman: omåttligt populära irländska Lucinda som sålt över 8 miljoner böcker i världen men som hittills aldrig utgivits på svenska! 

Midnattsrosen
Recensionsdatum: 28 april
ISBN 
9789170284762
Översättning av Johanna Svartström

Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka prinsessan Indira. Anahita följer med Indira till England som hennes ledsagerska just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.
Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca. När hon spelar in en film på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari, Anahitas barnbarn, oväntat upp och tillsammans börjar de avslöja de hemligheter som hemsökt släkten... 
Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse... ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. – Library Journal

Vårens pocket kommer i form av förra årets hyllade feelgoodroman Den lilla bokhandeln i Paris, där monsieur Perdu kallar sig litterär apotekare och säljer medicin för själen i form av böcker från sin bokhandel: en pråm. Nina Georges internationella bästsäljare har nu sålt över 500 000 exemplar och är översatt till 30 språk. 
Den lilla bokhandeln i Paris
Utgivning: 15 mars
ISBN 9789170284922
Översättning av Ulrika Junker Miranda


För recensionsexemplar eller mer information - eller kanske en intervjuförfrågan till någon av författarna - kontakta
Schyttberg PR:
jenny@schyttberg.se
0706-243023

Vi reser världen runt i vår jakt på den goda boken. Vår ambition är att ta ett urval av det bästa och mest populära i utländsk skönlitteratur hem till svenska läsare.

Vår största författare är Paulo Coelho, andra bästsäljande författare är Cecilia Samartin, Bernard Cornwell, Cecelia Ahern, Terry Hayes, Ildefonso Falcones, Tatiana de Rosnay, David Safier och Leena Lehtolainen.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera