Skip to main content

Rekordmånga röstade fram vinnarna i VeckoRevyn Blog Awards 2014

Pressmeddelande   •   Sep 18, 2014 21:01 CEST

Vinnarna av Sveriges största bloggpris, VeckoRevyn Blog Awards, korades idag torsdag i 12 kategorier. I årets upplaga tävlade 25 000 nominerade och över 81 000 röster lades på finalisterna. Det är nytt rekord. Nya kategorier för i år är Årets opinionsbildare, Årets livsstilsblogg, Årets Youtube-raket, Årets podcast och Årets inspiratör – Instagram.


Under kvällens prisutdelning på Fotografiska Museet i Stockholm vann;

  • Årets tränings- och hälsoblogg: Ida Warg – idawarg.se
  • Guldpennan: Regina "Egoina" Katralen – egoinas.se

De nominerade röstades fram av en jury bestående av Emanuel Karlsten – journalist och bloggare, Parisa Amiri – Nöjesguiden, Alexander Erwik – chefredaktör Finest och Linnea Isaksson, VeckoRevyn.

Finalisterna Blog Awards 2014:

Årets tränings- och hälsoblogg
Ida Warg – idawarg.se
Sofia Sjöström – ptfia.se
Emma Barremyr – ptbyemma.se
Hanna Andersson – imactive.se/fashionablefit

Kriterier: En bloggare som är värd att uppmärksammas för sitt sätt att engagera och inspirera sina läsare inom hälsa, träning och fritid. Som med sunda tips peppar sina läsare – varje dag.


Årets inspiratör – Instagram
(by OnePiece)
Lisa Tellbe - instagram.com/lisatellbe
Sarah Tjulander – instagram.com/sarahtjulandercom
Molly Sandén – instagram.com//mOllys
Victoria Törnegren – instagram.com/victoriatornegren

Kriterter: En person som inspirerar sina följare på Instagram inom mode, skönhet, träning eller hälsa. Här letar vi efter en användare som dagligen uppmuntrar sina följare själsligt och/eller fysiskt med hjälp av fina bilder. Antalet följare väger tungt i denna kategori.


Årets opinionsbildare

Hej Blekk – hej.blekk.se
Genusfotografen – www.genusfotografen.se
Kakan Hermansson – nojesguiden.se/kakan
Soran Ismail – nojesguiden.se/blogs/soran-ismail

Kriterier: En person som väckt engagemang, startat en framgångsrik hashtag, eller skrivit ett uppseendeväckande inlägg som fått stor spridning i sociala medier.  Här letar vi efter en skribent som vågar sticka ut från mängden, skapa debatt och inte är rädd för att vädra sina åsikter.


Guldpennan

Underbara Clara – blogg.amelia.se/underbaraclara
Regina ”Egoina” Katralen – egoinas.se
HannaPee - nojesguiden.se/hanapee
David Sundin - david.cafe.se

Kriterier: En blogg som utmärker sig i sitt säregna/intelligenta/vackra/målande/humoristiska eller på annat sätt intressanta språkbruk. Här premieras välskrivna blogginlägg, där skrivkonstens kvalitet går före uppdateringskvantitet.


Årets livsstilsblogg

Andrea Hedenstedt – andreahedenstedt.devote.se
Epic fail – epicfaiil.se
Janni Deér – jannideler.com
Underbara Clara – blogg.amelia.se/underbaraclara

Kriterier: Här letar vi efter Sveriges bästa livsstilsblogg, alltså en bloggare som inte nödvändigtvis har en uttalad nisch utan som genom att beskriva sitt liv och vardag inspirerar, berör eller underhåller sina läsare – varje dag.


Årets podcast

Alex och Sigges pod – podcasts.nu/poddar/alex-och-sigges-podcast
HannaPees otroliga podcast (med Martin Huss) – podcasts.nu/poddar/hanapees-otroliga-podcast
Fredagspodden – Hannah och Amanda – podcasts.nu/poddar/fredagspodden-med-hannah-och-amanda
Sandra Beijer och Michelles podcast – rodeo.net/niotillfem/2014/05/sandra-och-michelle-avsnitt-1

Kriterier: Här har blogg och radio förenats och gör det möjligt för bloggläsarna att lyssna till bloggaren i en egenproducerad podcast. Hög kvalité och antalet lyssningar väger tungt i denna kategori.


Årets bloggraket

Janni Delér – jannideler.com
Zara Larsson – zaralarsson.se
Samir Badran – finest.se/samirbadran
Molly Rustas – nyheter24.se/modette/mollyrustas

Kriterier: En bloggare som vuxit i rekordfart och blivit en ny stjärna på blogghimlen. Med ”ny” innebär att bloggen antingen är startad under det senaste året, eller – om den funnits sen tidigare – blivit uppmärksammad/”upptäckt” under det senaste året.


Årets modeblogg
(by Ellos)
Angelica Blick – angelicablick.se
Fanny Lyckman – imnext.se/fannylyckman
Victoria Törnegren – imnext.se/victoriatornegren
Caroline Roxy – imnext.se/carolineroxy

Kriterier: En bloggare som under det senaste året utmärkt sig för sin fingertoppskänsla för stil och mode, som har koll på det senaste, inspirerar sina läsare och som också vågar skapa trender.


Årets kändisblogg

Zara Larsson – zaralarsson.se
Molly Sandén – blogg.veckorevyn.com/mollysanden
Carolina Gynning – gynning.net
Marie Serneholt – blogg.amelia.se/marieserneholt

Kriterier: Här letar vi efter en bloggande kändis, alltså en person som är känd utanför bloggosfären sen tidigare och som valt att börja blogga. Personliga inlägg väger tyngre än antalet läsare i denna kategori.


Årets beautyblogg

Linda Hallberg – stureplan.se/bloggar/linda
Helen Torsgården – blogg.veckorevyn.com/hiilen
Frida Skoglund – frida.chic.se
Helena Rönnblad – www.imakeyousmile.se

Kriterier: En blogg som inspirerar inom smink och skönhet. Här ska beautyjunkies kunna räkna med det senaste på make up-fronten och få tips, trix och inspiration – varje dag.


Årets bloggbusiness

Isabelle Löwengrip – blondinbella.se
Kenza – kenzas.se
Anine Bing – www.aninebing.com
Sofi Fahrman – sofissnapshots.com

Kriterier: En bloggare som tagit sitt bloggande till nya höjder och utifrån detta skapat affärsverksamheter. Denna person är ambitiös och driver projekt eller företag med stor entreprenörsanda.


Årets Youtube-raket

Nellie Berntsson – www.youtube.com/user/TheNellieB
I Just Want To Be Cool – www.youtube.com/user/IJustWantToBeCool
Samir Badran – www.youtube.com/user/sossamirbadran
Daniel Norberg – www.youtube.com/user/norbergnorberg

Kriterier: I den här kategorin behöver du inte ha en blogg för att bli nominerad. Grupp, duo eller vlogger, här letar vi efter personer som lyckats med rörligt material och som skapat en eller flera virala succéer det senaste året. Antalet visningar väger tungt i den här kategorin.


För mer information kontakta:

Linnea Isaksson, VeckoRevyn
linnea.isaksson@veckorevyn.com
08-736 53 15, 076-535 68 11

Som Sveriges ledande tidskriftsutgivare erbjuder Bonnier Tidskrifter produkter som underhåller, berikar, vägleder och inspirerar.
Telefon: 08 736 53 00.
Besöksadress: Sveavägen 53, Stockholm.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy