Bukowskis visar upp designauktion på Nordiska Galleriet

Pressmeddelande   •   Okt 11, 2016 09:15 CEST

Den 10–15 november visar Bukowskis föremål från auktionen Modern & Nordic Design på Nordiska Galleriet. Besökarna kan då ta del av modern nordisk design och formgivning. Visningen av föremålen följs av onlineauktioner som avslutas den 16­–17 november.

– Intresset för inredning är i dag större än någonsin, allt fler tycker att det är värt att satsa på formgivning av hög kvalitet. God modern form och design förtjänar att visas på en egen auktion, säger Eva Seeman, ansvarig specialist för design och modernt konsthantverk på Bukowskis.

Bukowskis auktion för modern nordisk design och formgivning är den enda specialauktionen av sitt slag i Sverige, och genomförs nu för andra gången. Föremålen är tillverkade från 1900-talets början fram till i dag. Denna säsong visas bland annat Axel Einar Hjorths soffa Sandhamn, mattan Kardborren av Märta Måås-Fjetterström, glas av Paolo Venini och smycken av Kristian Nilsson.

– Ett av de mest unika föremålen i år är Märta Måås-Fjetterströms sällsynta matta Kardborren, komponerad1937-38. Jag har varit verksam inom mitt område sedan 1979 och det här är första gången jag ser den på auktion, säger Anette Granlund, ansvarig specialist för mattor och textilier på Bukowskis.

Föremålen från auktionen Modern & Nordic Design visas på Nordiska Galleriet i Stockholm den 10–15 november. Nytt för denna säsong är att visningen inte åtföljs av en slagauktion, utan av onlineauktioner som avslutas den 16–17 november.

– Min personliga favorit denna säsong är en av de mer ovanliga sportstugemöblerna, nämligen Axel Einar Hjorths soffa Sandhamn. Soffan bär verkligen Hjorts signum – sammansmältningen av funktionalism och 1920-talets formspråk, säger Eva Seeman.

Bukowskis samarbete med Nordiska Galleriet är en del av höstsatsningen Bukowskis visiting, där auktionsvisningar turnerar runt på utvalda platser i Stockholm medan utställningslokalerna vid Berzelii park renoveras.

Tid och plats:
Visning den 10–15 november, Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, Stockholm.
Onlineauktioner med avslut den 16–17 november, www.bukowskis.com.

För mer information, kontakta:
Eva Seeman, ansvarig specialist för design och modernt konsthantverk, 08-614 08 31, eva.seeman@bukowskis.com.
Anette Granlund, ansvarig specialist för mattor och textilier, 08-614 08 12, anette.granlund@bukowskis.com.
Camilla Behrer, specialist för design och modernt konsthantverk, 08-614 08 19, camilla.behrer@bukowskis.com.
Lovisa Lönnebo, marknadschef, 070-267 09 23, lovisa.lonnebo@bukowskis.com.

Smakprov ur Modern & Nordic Design

Axel Einar Hjorth, soffa Sandhamn (1930-tal)
På 1930-talet skaffade den svenska medelklassen i allt högre grad sportstugor, för att tillgodose längtan efter frisk luft och lantliv. Folkrörelsen inspirerade Axel Einar Hjort att skapa ett antal sportstugeanpassade möbler i modernistisk stil, med rötter i den svenska folkkonsten. Soffan Sandhamn, tillverkad i betsad furu, är en av de mer radikala modellerna.

Erik Chambert, tio stolar av modellen Poem, Chamberts Möbelfabriker (1950-tal)
Erik Chamberts formgivning fick välförtjänt uppmärksamhet på Norrköpings Konstmuseums utställning förra året. Stolen Poem som han ritade 1953 är ett vackert exempel på Swedish Modern, med god känsla för formoch materialkänslighet.

Kristian Nilsson, brosch/hängsmycke i form av stiliserad fågel (1976)
Kristian Nilsson var en formgivare som verkligen stack ut med sina kraftfulla smycken, i en tid då svensk smyckesformgivning generellt hade ett mer återhållet formspråk. Denna guldbrosch, utsmyckad med rubiner, bergskristall och onyx, är inget undantag.

Märta Måås-Fjetterström, matta Tornet, signerad AB MMF (1932)
Den svenska modernismen var en glansperiod för svensk textilkonst och mattor av Märta Måås-Fjetterström är i dag moderna klassiker som säljs för höga belopp på auktion. Hon är känd för sin unika känsla för färg och mönster, något mattan Tornet är ett tydligt exempel på.

Mats Theselius, fåtölj El Dorado (efter 2002)
Theselius blandar ofta material på ett oväntat sätt, och använder här ett formspråk som är en blinkning till 1930-talets klubbfåtölj. En El Dorado-fåtölj som såldes på förra säsongens Modern & Nordic Design var oerhört eftertraktad och slutpriset landade på mer än dubbla utropspriset.

Arne Vodder, sideboard Modell 29A, Sibast Møbler, Danmark (1950–1960-tal)
Det råder en fortsatt stark efterfrågan på vintagemöbler från danska formgivare som Hans J. Wegner, Ib Kofod Larsen, Poul Kjærholm och Arne Vodder. Sideboardet i palisander med lackerade skjutdörrar är en möbel som är typisk för Vodder.

Paolo Venini, Murrine-vas, Venini Murano (cirka 1954)
I det italienska moderna glaset förenas en visionär och lekfull formgivning med ett enastående skickligt hantverk. Murrine är benämningen på tekniken där man smälter samman olikfärgat glas och utifrån det skapar en avancerad design.

Hans Coper, stengodsvas (1955)
Denna ovanliga stengodsvas var en av Copers tidiga produktioner, utförd i den kända keramikern Lucie Rie’s ateljé. Vasen har dessutom en spännande historia, eftersom den köptes av den kända målaren och möbelarkitekten Erik Chambert på en av Copers första internationella utställningar på Röhsska Museet år 1955.