Contemporary Art & Design - auktion 23 oktober!

Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en stor internationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och 70-talets nyskapande konstscen - Warhol, Rauschenberg, Klein, Lichtenstein, Beuys och de Saint Phalle. Även bland de konstnärer som slog igenom på 2000-talet är den internationella representationen hög. Det är alltid roligt att kunna presentera nya namn och just den här gången har Bukowskis flera konstnärer som för första gången bjuds ut på den skandinaviska auktionsmarknaden.

Auktionen inkluderar även en ovanligt stor skulpturavdelning, med verk av både svenska och internationellt erkända konstnärer. Skulptur som konstform har fått ett stort uppsving under de senaste åren, en trend som är fortsatt stark. Flera av de konstnärer vars verk är inkluderade i höstens auktion är samtidigt aktuella med, eller har under året haft, utställningar runt om i världen. Bland annat så har Siri Bergs målningar ställts ut på Bonniers Konsthall i Stockholm, Lars Lerin gjorde nyligen succé på Liljevalchs Konsthall och Natalie Djurberg & Hans Bergs filmer trollband publiken på Moderna Museet hela sommaren. Även Alfred Boman, Fredrik Vaerslev, Martin Wickström, Karin Mamma Andersson, Vik Muniz och Lars Tunbjörk är aktuella med utställningar just nu.

I det högkvalitativa utbudet på auktionens fotoavdelning finns det flera intressanta genrer. Bland annat verk av konstnärer ur The Helsinki School, flera bilder som kan sägas sammanfatta Tuija Lindströms konstnärskap samt en avdelning med Jean Hermansons dokumentära skildringar av svensk industrimiljö. Tillsammans med Vik Muniz monumentala tolkning av Munchs ”Skriet” och flertalet porträtt av musik- och modehistoriens ikoner visar avdelningen på hur uttryckssätten inom den fotografiska tekniken kan varieras i det oändliga.

Designavdelningen erbjuder ett vitalt utbud av svensk och internationell design från 1960-talet fram till idag. Några nedslag är Ettore Sottsass "Carlton" hylla för Memphisgruppen som idag har en ikonisk status. Jonas Bohlins stol "Concrete" är av samma magnitud för den svenska postmodernismen och Ron Arads ”2 R Not” i blankt och patinerat stål är en fantastisk representant för Arads exklusiva studie-objekt. Utöver dessa klassiker erbjuder katalogen en rad högaktuella formgivare som representanter vår samtida designscen. Hanna Hansdotters så aktuella och expressiva glasobjekt sätter agendan för svensk samtida glaskonst, Lotta Lampas kaxiga armaturer som är uppmärksammade internationellt, samt Nick Ross unika stol i handslagen sandsten, lika delar skulptur som stol, en fantastisk representant för vår tid.

När är det visning och auktion?

Visning 18 – 22 oktober på Berzelii Park 1 i Stockholm
Auktion 23 oktober på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Bukowskis - konst och design av kvalitet.

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98