Gunnila Bernadottes diadem till försäljning på Bukowskis Decemberauktion

Pressmeddelande   •   Okt 27, 2016 14:27 CEST

Gunnila Bernadottes diadem. Fotograf: Patrick Miller. Set Design: Linda Ring

Bukowskis har fått uppdraget att för familjens räkning sälja grevinnan Gunnila Bernadotte af Wisborgs pärl- och diamantdiadem. Diademet visas under Decemberauktionen 6-12 december i Bukowskis nyrenoverade lokaler i Berzelii Park och bjuds ut till auktion onsdag 14 december.

- Det är en stor ära för oss att få förmedla det diadem som blev Gunnila Bernadottes signum. Vid alla högtidliga tillfällen bar hon det och givetvis kunde diademet ses på både kronprinsessan Victorias och prinsessan Madeleines bröllop, säger Sophia Åkerlund, smyckesspecialist på Bukowskis.

Smycken som figurerat i kungliga sammanhang är starkt eftertraktade på marknaden. Gunnila Bernadotte (1923-2016), född Wachtmeister af Johannishus, var gift med Carl Johan Bernadotte, farbror till kung Carl XVI Gustaf.

- Diademets modell är ovanlig och onekligen mycket personlig i sitt uttryck: platina, diamanter och odlade pärlor formar en elegant liljekonvalj och diademet är stämplat med franska stämplar. Diadem är ofta mångsidiga smycken som går att bära på många olika sätt: liljekonvaljkvisten kan även bäras separat som en brosch.

Av smycken med kunglig proveniens som Bukowskis förmedlat kan särskilt försäljningen av representationsgarnityret som dåvarande kronprins Karl-Johan Bernadotte år 1816 gav till riksståthållare Hans Henrik von Essens gemål nämnas. Halsband, örhängen och brosch i guld, silver, krysopras och gammalslipade diamanter såldes för 500 000 kr november 2005. En av förra höstens starkaste budgivningar var på ett armband från 1895 beställt av Holländska drottningen Emma vars slutpris landade på 130 000 kr från utropspriset 30-40 000 kr.

Decemberauktionen + Asiatiska är Bukowskis första auktion i de nyrenoverade lokalerna i Berzelii Park. Konsthantverk från alla tidsperioder, design, smycken och konst visas tillsamman i lokaler inredda av Londonbaserade Studioilse och ritade av John Robert Nilsson Arkitektkontor. Redan nu är mästerverk som Helene Schjerfbecks ”Konfirmanden”, Anders Zorns ”Kaikroddare” och Öyvind Fahlströms ”Column no. 1 (Wonderbread)” klara för auktion.

Tid och plats:

Visning 6-12 december. Slagauktion 14 december, Berzelii Park 1, Stockholm.

För mer information, kontakta:

Sophia Åkerlund, ansvarig specialist smycken, 08-31 13 28
sophia.akerlund@bukowskis.com