Important Spring Sale - auktion 4-5 juni

Pressmeddelande   •   Maj 22, 2019 16:15 CEST

Helene Schjerfbeck, "Luktärter". Utrop 2 000 000 - 2 500 000 SEK.

En framgångsrik auktionssäsong har nu nått fram till Important Spring Sale, vars visning slår upp portarna den 29 maj. Bukowskis är glada över att kunna presentera en magnifik samling måleri, skulptur och grafik där internationella äldre mästare som Alexander Roslin och David Klöcker Ehrenstrahl möter klassiska och samtida konstnärer som Helene Schjerfbeck, Yves Klein och Jean-Michel Basquiat. Se även Bukowskis uppmärksammade specialkatalog för ”Carl Larsson 100 år” – en hyllning till en av Sveriges mest kända och älskade konstnärer!

Till höjdpunkterna inom det klassiska svenska måleriet hör Anders Zorns mästerverk, ”En Eva”, vilken bjuder på en målerisk mångfald få behärskar. Samt, Carl Larssons prunkande akvarell ”Sommar i Sundborn/Flicka i trädgård, en spegel av den vackra försommaren som också ramar in vårens avslutande auktion. Det sistnämnda verket ingår i en större samling där Bukowskis kan presentera inte mindre än åtta verk av Carl Larsson, vars omfång sträcker sig från tidiga oljemålningar till flertalet akvareller och en ljuvlig pastell.

Till allt detta kommer även två betydande verk av Helene Schjerfbeck, Bruno Liljefors enastående skildringar av vilda djur i den svenska naturen, friluftsmåleri av Albert Edelfelt samt Julia Becks milda franska flodlandskap ackompanjerat av Carl Fredrik Hills mästerliga målning ”Landskap från Bois-le-roi”. Upptäck även skulpturer av eftertraktade storheter som Carl Milles, Johann Heinrich von Dannecker och Pierre Bonnard.

Innehållet på möbelavdelningen är minst lika högklassigt och stoltserar med en gustaviansk byrå från 1700-talets slut av mästaren Gottlieb Iwersson, utrop på 500 000 – 700 000 kronor. Byråmodellen är av den franska formen som Georg Haupt introducerade i Sverige på 1770-talet. Och visst är även Haupt representerad i vårens auktion, denna gång med både ett hörnskåp och ett bord i absoluta världsklass.

Den omfattande asiatiska avdelningen Innehåller fantastiska föremål ur kända svenska samlingar, så som föremål ur direktör Erik Holmbergs samling, vilken innehåller flertalet kejserliga föremål. Mattavdelningen presenterar vävda tapeter, orientaliska mattor och dynamiska allmogetextilier.

I den mycket omfångsrika smyckeavdelningen finner vi hängsmycken från Fabergé och Paloma Picasso för Tiffanys, samt ett par iögonfallande broscher i guld, akvamarin och diamanter, också de från Fabergé. I Cartiers utsökta art deco brosch och hårsmycke glimrar dussintals gammalslipade diamanter, mer efterfrågade idag än någonsin.

Se hela katalogen på följande länk:

https://www.bukowskis.com/sv/auctions/617/lots

Bukowskis - Arts & business