Liten men fin glasavdelning inledde fjärde auktionsdagen

Glas är en avdelning för passionerade samlare och därför rusar buden iväg ibland. Två koboltblå potpourriurnor med lock tredubblade sitt pris och såldes för 35.000:- och två lockpokaler empire med graverad dekor klubbades för 8.200:- ( 3000:- ). Men det finns också bruksglas som säljer dyrt. Mycket uppskattat är antika champagnestrutar. Två uppsättningar om tolv st. från 1800-talet fanns till försäljning. Den ena posten såldes för 22.000:- ( 12.000:- ) och den andra för 17.000:- ( 10.000:- ). Porslin och Keramik Ovanligt stor och ovanligt fin avdelning - så kan man beteckna Bukowskis porslin och keramikavdelning denna höst. Flera mycket stora serviser både från Orienten och Europa hade kommit in till försäljning och serviser är något som intresserar allmänheten. Självklart finns på denna avdelning också objekt som riktar sig speciellt till samlare. Precis som möbelavdelningen har porslinsavdelningen haft många frågor och skickat massor av konditionsrapporter till både Sverige och hela världen. Man kan ana att en samlare ropade in de två vackra krusen i fajans och silver Delft c:a 1680. Buden var många och slutpris blev högt 170.000:- ( 15.000:- ). Även terrinen med lock från Berlin från Fredrik den Stores servis, införskaffad av änkedrottning Lovisa Ulrika till Stockholms slott ca 1772, hamnade säkert hos en samlare. Terrinen som såldes för 155.000:- ( 30.000:- ) ingick i en hel servis som ropades i olika poster. Alla posterna klubbades för osannolikt dyrapriser. Ryska köpare från när och fjärran har varit mycket aktiva vid denna auktion. De köper i huvudsak ryska föremål och man kan ana att den rikt dekorerade tallriken från den Kejserliga porslinsmanufakturen, Nicholaus I, daterad 1828 köptes just av en rysk kund. Tallriken hade bred guldkant samt mittenpartiet polykromt bemålad med officer till häst. Priset blev 70.000:- ( 20.000:- ). Två europeiska serviser fick höga priser. Som väntat fick Flora Danicaservisen i 56 delar ett högt pris och såldes för 285.000:- . Herendservisen med Victoriamönstret klubbades för 57.000:- (20.000:- ). Av de stora serviserna från Kina fick den största helt följdriktigt högst pris. De 105 delarna i fam.rosefärger och guld från Qing dynastin, Qianlong var imponerande. Förutom de många tallrikarna fanns en uppsjö av stora och små uppläggningsfat samt en stor terrin. Priset steg till 540.000:- ( 200.000:- ). Den mindre servisen ( 34 delar ) från samma period men med dekor i "Pseudo tobacco leaf" klubbades för 300.000:- ( 150.000:- ). Det blåvita porslinet får representeras av den lilla skålen med godronnerad fotring och hänklar av förgyllt silver från Augsburg. Skålen liknade den som ingick i Gustaf II Adolfs Heinhoferska konstkabinettet och var från samma tid ( Ming Wanli ). Den 19 cm höga skålen satte fart på alla telefonerna och såldes efter mycket livlig budgivning för 135.000:- ( 20.000:- ) FAKTARUTA FÖR HELA AUKTIONEN Totalt antal: 1651 Totalt utrop: 63.2 milj Totalt klubbat sålt: 82.4 milj Över utrop: 30% Återrop: 7% Se alla slutpriser på www.bukowskis.se Ytterligare info: Kerbela Nobel nobel@bukowskis.se 08-614 08 52

Irina Nirland

Presskontakt Marknads och kommunikationschef 070 777 73 53

Linus Stridfelt

Presskontakt PR-chef 070 790 65 98