Nya Decemberauktionen återinviger Bukowskis nyrenoverade lokaler

Pressmeddelande   •  Okt 31, 2016 09:28 CET

Anders Zorn, "Kaikroddare III" (1886)

Den 6–12 december är det visning av Bukowskis nya flaggskeppsauktion – Decemberauktionen + Asiatiska. I samband med visningen återinvigs Bukowskis lokaler vid Berzelii park, som genomgått en stor renovering både när det gäller arkitektur och inredning.

– På den nya Decemberauktionen visas de bästa klassiska möblerna och konsthantverket från alla epoker. Auktionen passar den moderna konstsamlaren och heminredaren, som inte letar efter specifika perioder utan först och främst är intresserad av det bästa", säger Andreas Rydén,vice VD och chefsspecialist konst på Bukowskis.

Decemberauktionen innehåller verk som sträcker sig över alla tidsperioder och genrer. Tillsammans med designikoner och klassiska antikviteter visas bland annat Helene Schjerfbecks Konfirmanden, Anders Zorns Kaikroddare III, Öyvind Fahlströms Column no. 1 (Wonderbread) och Otto G Carlsunds Biografsvit.

Decemberauktionen kombineras med en speciell auktion av asiatiska konstföremål, där besökaren kan ta del av porslin, keramik, buddhor, måleri, bronser och jadeobjekt från svenska samlingar.

– Samlare, handlare och gallerister från hela världen finkammar just nu marknaden på konst och konsthantverk som går att knyta till det kejserliga hovet i Kina. Provenienser väger tungt, och i Sverige har vi tack vare våra skickliga samlare fantastiska föremål, säger Cecilia Nordström, ansvarig specialist för asiatisk keramik och konsthantverk på Bukowskis.

I samband med visningen av Decemberauktionen + Asiatiska återinvigs Bukowskis klassiska lokaler vid Berzelii park, efter ett halvårs renovering. De nya lokalerna är ritade av John Robert Nilsson Arkitektkontor, som tidigare bland annat deltagit i renoveringen av Magasin III. Bakom inredningen står Londonbaserade Studioilse, som i Sverige bland annat har uppmärksammats för sitt arbete med hotellet Ett Hem.

– Som vd har jag en tydlig vision om hur jag vill förändra, förnya och förbättra Bukowskis. Det nya utseendet på våra klassiska lokaler blir en tydlig visuell markering av hur vi vill modernisera verksamheten utan att göra avkall på vår starka känsla för kvalitet och historia, säger Louise Arén, vd på Bukowskis.

Visningen av Decemberauktionen + Asiatiska äger rum den 6–12 december med efterföljande slagauktion den 13-14 december.

Tid och plats:
Visning: 6–12 december
Slagauktion Decemberauktionen: 13 december
Slagauktion Asiatiska: 14 december
Visning och slagauktioner äger rum i Bukowskis lokaler vid Berzelii park i Stockholm.

För mer information, kontakta gärna:
Lena Rydén, specialist modern konst, 070-778 35 71, lena.ryden@bukowskis.com
Cecilia Nordström, ansvarig specialist för asiatisk keramik och konsthantverk, 73-940 08 02, cecilia.nordstrom@bukowskis.com
Lovisa Lönnebo, marknadschef, 070-267 09 23, lovisa.lonnebo@bukowskis.com.

Smakprov ur Decemberauktionen + Asiatiska

Nr. 259. Helene Schjerfbeck, Konfirmanden (1891)
Konfirmanden är ett välkänt motiv som litografi. Oljemålningen som låg till grund för motivet, skapad av den då 29-åriga Schjerfbeck, har dock inte visats offentligt i Europa sedan 1954.

Nr. 183. Anders Zorn, Kaikroddare III (1886)
Kaikroddaren är ett av de tidigaste exemplen på svensk impressionism, målad i Istanbul 1886 – ett år som räknas som det viktigaste i Zorns produktion. Motivet har en djärv komposition med en högt lagd horisont.

Nr. 161. Öyvind Fahlström, Column no. 1 (Wonder Bread) (1972)
Column no. 1 är skapad i en serieliknande form men uttrycker en ursinnig urladdning av världens tillstånd, strax före oljekrisen. Verket visades senast på ett retrospektiv för konstnären på MACBA i Barcelona år 2000.

Nr. 208. Otto G Carlsund, Biografsviten (1926)
Historien om hur Otto G Carlsund fick förfrågan om att utföra muraler till Le Courbusiers planerade biograf i Paris är legendarisk i svenska konstsammanhang. Biografen uppfördes aldrig men skisserna finns kvar, samlade i Biografsviten. Konstsamlaren Laurent Monnier köpte sviten på nio verk (men avstod från att köpa det tionde) direkt från Carlsunds ateljé i Paris 1926.

Nr. 12Sengustavianska parskåp tillskrivna Gottlieb Iwersson (omkring 1790)
Det halvrunda utförandet på dessa sengustavianska parskåp förekommer sällan i Sverige men var vanligt förekommande i matsalar i Frankrike under 1700-talet. Den avancerade formen och marmorskivornas karakteristiska profiler talar för att skåpen skapades av den stockholmsbaserade mästaren Gottlieb Iwersson, en av den gustavianska tidens skickligaste möbelsnickare.

Nr. 126. Petag Täbris, matta från den nordvästpersiska staden Täbris (omkring 1920)
PETAG eller Persische Teppich AG grundades 1911 i Berlin och leddes av den kände mattexperten Heinrich Jacoby. Företaget tillverkade ofta mattor med inspiration från de persiska 1600-talsmattorna. I mittfältets ena hörn finns ett diskret signum för PETAG-mattorna: ett chintamani-ornament.

Nr. 290. Ett par gulglaserade skålar i porslin tillverkade under Qingdynastin och kejsar Yongzhengs regeringsperiod (1723–35).
Den gula färgen var förbehållen kejsaren och änkekejsarinnan vilket gör proveniensen väldigt spännande.

Nr. 80. Heinrich Winterstein Augsburg, Silverpokal i form av ett skepp (omkring år 1600)
Denna silverpokal är en märkvärdig statussymbol och en typisk bröllopsgåva från den sena renässansen/tidiga barocken, stämplad av Heinrich Winterstein. Winterstein var en av de ledande silversmederna i Augsburg, det tidiga 1600-talets viktigaste centrum för silversmide.

Nr. 2. Carl Malmsten, Swedish Grace-skrivbord, Åtvidabergs Industrier (1934)
När arkitekt Ivar Tengbom fick i uppdrag att rita nya sparbanken i Örebro var Malmsten en given designer för byggnadens möbler. På detta skrivbord rör sig blomsterintarsian i form av en stiliserad meanderslinga längs bordets sarg.

Nr. 592. Diadem, proveniens Gunnila Bernadotte, platina, odlade pärlor och diamanter
Detta smycke kom att bli ett signum för Gunnila Bernadotte, som var gift med kung Carl XVI Gustafs farbror Carl Johan Bernadotte. Diademet bars vid både kronprinsessan Victorias och prinsessan Madeleines bröllop.

Nr. 176, 177 & 178. Georg Engelhard Schröder, tre målningar, Turkiska sändebudet Mustafa Aga med uppvaktning 1727 i Stockholm, proveniens greve Carl Gustaf Tessin (1695-1770)
Efter Karl XII:s död krävde den turkiske sultanen tillbaka den skuld på en miljon riksdaler courant som Karl XII hade till honom. Den avporträtterade Mustafa Aga, en av de första turkiska förhandlarna, ankom till Stockholm den 10 juni 1727 och besöket blev väldokumenterat i flertalet målningar som hovmålare Georg Engelhard Schröder fick i uppdrag att utföra.

Nr. 270. László Moholy-Nagy, gelatinsilverfotografi, FGM.206 untitled, numrerat 1/20 (1926)
Avantgarde-fotografi av internationell toppklass från en av konstruktivisternas främsta pionjärer, László Moholy-Nagy. Detta signerade fotografi är framtaget efter ett fotogram, resultatet av en kameralös fototeknik där objekt belyses mot en ljuskänslig yta för att skapa en bild. Ett ovanligt verk som troligen är en del av en icke-fullbordad portfolio fotografier som Moholy-Nagy planerade att ta fram efter sina bästa fotogram.

Nr. 123. Vävd tapet, gobelängteknik (1500-talets mitt)
En scen ur Abrahams liv – motivet blev populärt bland Europas monarker under 1500-talet efter att en serie om tio beställts till Hampton Court Palace, troligen av Henrik VIII. Signerad Bryssel-Brabant, Fladern.

Nr 159. Edgar Degas, Danseuse mettant son bas (première étude), (utförd ca 1896-1911, gjuten 1919-21)
I offentliga sammanhang ställde Edgar Degas enbart ut en skulptur under hela sin livstid men skulpturerna var en integrerad del i hans inre kreativa process och ett sätt att utforska människans, gärna dansarens, rörelser. I detta verk balanserar dansösen på ett ben när hon, till synes omedveten om betraktaren, drar på strumpan på foten i en uppvisning av naturlig smidighet och elegans.

Nr. 14. Gustaviansk byrå signerad Georg Haupt (1784)
Med en längd på enbart 59 cm är byrån den minsta som är känd av hans signerade produktion. Haupts välkända amorinmotiv i intarsia pryder byrån som närmast kan liknas med den byrå som troligen ägts av prinsessan Sofia Albertina och idag står på Utrikesdepartementet.

Nr. 547. Vas i porslin med dekor i underglasyrblått tillverkad under Qingdynastin och kejsar Xianfengs period (1851-1861)
Formen är inspirerad av vaser från Ming-perioden men med sin mer svällande form, detaljerade måleri och ljusare kobolt-blåa ton speglar den Qing-perioden stil och smak. Hantverksskickligheten och den utsökta kvalitén på vasens måleri uppskattas av de kinesiska köparna.