Ovanliga Stig Lindbergobjekt för höga priser på auktion

Pressmeddelande   •   Nov 29, 2016 08:10 CET

Auktionens dyraste objekt; det unika hals- och armbandet från 1949 som såldes för 110 415 kr inkl. avgifter.

Onlineauktionen med över 130 objekt av Stig Lindberg avslutas 80% över utrop.

Auktionen speglade väl den otroliga mångfalden i formgivarens produktion med bl.a. keramik, tyger och litografier. Auktionen höll mycket hög kvalitet och det faktum att många av objekten hade ställts ut på Nationalmuseum och återbildats i litteratur höjde intresset bland köpare och samlare.

Höjdpunkter från auktionen:

Ett utropstecken är auktionens dyraste objekt; det unika hals- och armbandet från 1949 som såldes för 110 415 kr inkl.avgifter. Stig Lindberg gav dem till formgivare Astrid Sampe att bära på en vernissage i New York till en klänning med hans mönster. Klänningen som Astrid Sampe bar ingår numera i Nordiska museets samlingar.

Ett annat ovanligt objekt kopplat till Astrid Sampe är hennes pärm med 17 stycken tygprover formgivna av Stig Lindberg från NK:s textilkammare, 1950/60-tal. Bland annat mönstren "Svart Rörelse", "Fruktlådan", "Melody", "Pottery", "Vågorna", "Jardiniere" med mera. Såldes för 16 000 kr.

Susanna i badet, en skulptur av stengods från Gustavsberg (1940-tal) såldes för drygt 62 000 kr inkl.avgifter.

En unik vas av stengods från Gustavsberg (1960-tal) i form av en man med hög hatt uppnådde ett slutpris på över 55 000 kr.

Skulptur av stengods, Gustavsberg troligtvis 1940-tal. Förlaga till "De Tu" såldes för drygt 42 000 kr.

Även litografi av formgivaren ingick i auktionen. Detta stadsmotiv uppnådde ett slutpris på 20 400 kr.