Vårens främsta auktion levererar 12 miljonnoteringar samt säsongens dyrast sålda verk

Pressmeddelande   •   Jun 05, 2019 19:21 CEST

Fabergé, Zorn och uppmärksammade kandelabrar!

Bukowskis kan stoltsera med 12 miljonnoteringar och höga slutpriser för både konst och konsthantverk under Important Spring Sale. Anders Zorns målning ”En Eva”, ett av auktionens främsta nummer, blev vårens dyrast sålda verk med ett slutpris på 8 452 000 SEK.

– Konst och konsthantverk i gott skick är fortsatt efterfrågat och vi är stolta över en mycket fin auktion med höga slutpriser och ett stort internationellt intresse. Nu ser vi fram emot en minst lika händelserik och energisk auktionssäsong till hösten, säger Björn Extergren, Chef Intag- och försäljning.

Auktionens första dag presenterade flertalet verk från våra främsta svenska mästare, så som Anders Zorn, Carl Larsson och Bruno Liljefors. Några av auktionens höjdpunkter stod Carl Larssons verk ”Sommar i Sundborn/Flicka i Trädgård” för tillsammans med Anders Zorns, ”Mrs. Walter Bacon”, vilka uppnådde ett slutpris på 5 573 750 SEK respektive 2 695 000 SEK.

– En personlig favorit är Helene Schjerfbeck, vars verk ”Ung kvinna” och ”Luktärter” båda gick fantastiskt bra med budgivare både i Sverige och internationellt. Att efterfrågan var stor var särskilt roligt med tanke på att Schjerfbeck är högaktuell med en utställning i London till sommaren, säger Andreas Rydén, Chefsspecialist konst och vVD.

Innehållet på möbelavdelningen var minst lika högklassigt och kunde stoltsera med en gustaviansk byrå av mästaren Gottlieb Iwersson från 1700-talets slut, vilken uppnådde ett slutpris på 563 000 SEK. Haupt fanns givetvis representerad och denna gång med både ett hörnskåp och ett bord i absoluta världsklass, vilka uppnådde ett slutpris på 379 750 SEK respektive 281 750 SEK.

– Unika föremål med karaktär och historia är ständigt efterfrågade av våra kunder. Ytterligare exempel är en magnifik bordspendyl av urmakare Claudius Du Chesne Londini som uppnådde ett slutpris på 453 250 SEK, samt två dekorativa kandelabrar från 1810 som såldes för 343 000 SEK, säger Henrik Åberg, Specialist möbler och konsthantverk.

– Täthet gör skillnad. En ca 30 år gammal Isfahan med ca 1–1,1 miljon knutar per kvadratmeter tredubblade sitt pris och såldes för 110 250 SEK. Min absoluta favorit, en Ziegler Mahal från 1800-talets andra hälft, med mycket slitage och många skador fann ändå en mycket lycklig ägare för 73 500 SEK. Sist men inte minst klubbades en ljus och härlig ”Gyllenrutan” och en elegant ”Falurutan” av Barbro Nilsson på MMF AB högt över utrop, säger Anette Granlund, specialist mattor och islamiskt konsthantverk.

Den asiatiska avdelningen bjöd på energiska budgivningar med både svenska och internationella intressenter. Avdelningen innehöll flertalet prisraketer som slutade långt över utropspris, så som t.ex katalognummer 606, de fina faten från Kejsar Yongzhengs period (1723-36) som uppnådde ett slutpris på 2 995 125 SEK.

– Den kinesiska marknaden har vänt uppåt igen, intresset är otroligt starkt för föremål från fina svenska samlingar. Vårt långsiktiga arbete har gett resultat och vi är väldigt glada för förtroendet vi får från säljare som så väl köpare, säger Cecilia Nordström, Ansvarig specialist Asiatisk keramik & konsthantverk.

I den mycket omfångsrika smyckeavdelningen bjöd det delikata hängsmycket från Fabergé på den mest intensiva budgivningen, vilken slutade på otroliga 2 633 750 SEK, en av auktionens absoluta toppnummer.

– Hängsmycket hade allt våra samlare söker så som proveniens, en ikonisk formgivare och föregångare som även formgav två av de kejserliga äggen för Fabergé samt utsökt kvalitet, säger Cecilia Andrén, Ansvarig specialist smycken.

Samtliga slutpriser finns på följande länk:

https://www.bukowskis.com/sv/auctions/617/lots

Bukowskis - Arts & business