Skip to main content

100-tals byggnadsvårdare till Hälsingland i helgen

Pressmeddelande   •   Maj 14, 2014 10:13 CEST

På fredag går årgångståget från Gävle till Järvsö dit över hundra byggnadsvårdsintresserade åker för att besöka världsarvet. Det är Byggnadsvårdsföreningens vårresa som i år går till Gävleborg och Hälsingland.

Hälsingegårdarna är ett av Sveriges femton världsarv. Av de nästan tusen hälsingegårdar som finns i har sju valts ut och blivit inskrivna på UNESCOs världsarvslista. Fyra av de gårdarna får i helgen besök av Byggnadsvårdsföreningens medlemmar som är där för att både beundra de kulturhistoriska miljöerna och diskutera frågor som uppstått kring dem.
- Det är fantastiskt kul att Hälsingegårdarna har blivit världsarv. Nu gäller det bland annat att fundera över hur gårdarna kan visas för dagens och framtidens horder av världsarvsturister utan att de känsliga miljöerna slits ner, säger Stephan Fickler, verksamhetsledare på Svenska byggnadsvårdsföreningen.

Byggnadsvårdsföreningens vårresa inleds på Länsmuseet Gävleborg där föreningen håller sitt årsmöte. På plats kommer även årets Byggnadsvårdsstipendium att delas ut till en av alla de studenter som ansökt. Stipendiet består av gratis deltagande på något av föreningens Byggnadsvårdsläger i sommar.
- En praktisk kunskap om traditionellt byggande som inte finns på landets arkitekt- och ingenjörsutbildningar, säger Stephan.

Vårresan går till Hälsningegårdarna Jon-Lars och Pallars i Långhed samt Erik-Anders och Västergården i Asta. Arrangemanget avslutas i Hudiksvall på söndag.

Om Svenska byggnadsvårdsföreningen
Svenska byggnadsvårdsföreningen är en oberoende, ideell förening med 6000 medlemmar. Föreningens uppdrag är att sprida och förmedla kunskap om byggnadsvård och sunt byggande, men även att slå vakt om värdefulla byggnader som hotas av rivning eller förvanskning. Våra kanaler är magasinet Byggnadskultur, vår webbplats och våra 60 länsombud som anordnar programaktiviteter landet runt. Ett medlemskap i Byggnadsvårdsföreningen är ett medlemskap i landets största kontaktnät av byggnadsvårdskunniga personer. Läs mer om föreningen på www.byggnadsvard.se.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera