Skip to main content

20 ombud från Västerbotten till Centerpartiets partistämma

Pressmeddelande   •   Sep 25, 2019 06:21 CEST

Huvuddelen av Västerbottens ombud plus deltagare utöver ombuden.

I morgon, torsdag 26 september, inleds Centerpartiets partistämma i Karlstad. Västerbotten representeras av 20 ombud vilket gör distriktet till en av partistämmans större delegationer.

Utöver ombuden deltar distriktsordförande Mattias Larsson, Umeå, som partistyrelseledamot och Helena Lindahl, Robertsfors, för riksdagsgruppen.

Mer information om Centerpartiets partistämma på denna länk.

Presskontakt på plats är Amandah Andersson, 070-819 04 28

Kontaktuppgifter direkt till ombuden:

Nygren Ingrid Bjurholm ingridnygren1953@gmail.com 073-8204409
Danielsson Pierre Dorotea pierre.danielsson@dorotea.se 070-5384212
Svedin Petra Lycksele petrasvedin@yahoo.se 070-2704668
Essebro Jon Lycksele jon_e_@hotmail.com 076-8196377
Landby Alexander Nordmaling alexander.landby@centerpartiet.se 076-6777380
Jakobsson Madelaine Nordmaling madelaine.jakobsson@centerpartiet.se 070-2907401
Tängdén Lars Robertsfors lars.tangden@robertsfors.org 070-5660473
Bernsson Maria Skellefteå maria.bernsson2@gmail.com 070-5540344
Sundbom Carina Skellefteå carina.sundbom@centerpartiet.se 070-219 57 92
Axelsson Kristina Sorsele kikki@sorsele.net 070-2732801
Axelsson Jan Sorsele jan.axelsson@sorsele.net 070-357 02 44
Persson Anders Storuman anders@soderlundpersson.com 073- 0265122
Mörtsell Tomas Storuman tomas.mortsell@storuman.se 070-548 86 29
Bergner Eric Umeå eric.bergner@centerpartiet.se 070-675 73 30
Granberg Solveig Umeå solveig.granberg@centerpartiet.se 070-220 78 26
Gebart Monika Vilhelmina monika.gebart@gmail.com 070-6047406
Löfström Caroline Vindeln caroline.lofstrom@centerpartiet.se 070-609 02 09
Karlsson Ewa-May Vindeln ewamay.karlsson@regionvasterbotten.se 070-663 64 94
Moberg Thomas Vännäs thomas.moberg@centerpartiet.se 070-2516686
Danielsson Jim Åsele jim.danielsson@centerpartiet.se 070-2740077
       
Partistyrelsen      
Larsson Mattias   mattias.larsson@umea.se 070-6821719
Riksdagsgruppen      
Lindahl Helena   helena.lindahl@riksdagen.se 070-8181132
Personal        
Andersson Amandah   amandah.andersson@centerpartiet.se 073-8190428
Westling Maja   maja.westling@centerpartiet.se 070-7728876

Centerpartiet står för en Närodlad Politik och med det menar vi att omsorgen om miljön är en grundförutsättning för att ha någon politik överhuvudtaget. Vi vill ställa om till ett långsiktigt hållbart samhälle både ekonomiskt, socialt och ekologiskt och det ser vi som en förutsättning för framtiden.

Närodlad politik betyder också att vi ifrågasätter övertron till de centralistiska storskaliga lösningarna där staten, kommunen eller landstingen alltid skall bestämma. Vi tror att decentralisering av makt och inflytande är det bästa, att människor själva kan fatta beslut som rör dem och deras vardag, bättre än om det alltid skall vara politiker eller tjänstemän som bestämmer. 

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.