Skip to main content

Så mycket kostar vår mat

Nyhet   •   Maj 12, 2016 10:57 CEST

En familj på fyra spenderar cirka sex tusen kronor på livsmedel per månad om all mat lagas hemma utom lunch på vardagarna.

Hur stor del av vår disponibla inkomst som vi spenderar på mat skiljer sig från person till person. Den allmänna tendensen är dock att vi idag spenderar mer på mat än vad vi gjort tidigare. Mat har blivit trendigt. Vi äter ute mer än tidigare och vi ställer högre krav på råvaror och ursprung.

Varje år gör Konsumentverket beräkningar för kostnader för livsmedel som ingår i vår matsedel. Beräkningarna är exempel på näringsriktiga matsedlar och vad de kostar per månad. Dessa beräkningar är ingen norm poängterar Konsumentverket utan kan användas som referens och stöd när man planerar sin egen budget.

Så här mycket beräknar Konsumentverket att vi spenderar på mat i månaden:


Mat lagas hemma                                Mat lagas hemma
                                                               utom lunch vardagar

Barn 6-11 mån 760 kr/mån                    580 kr/mån
Barn 1 år 770 kr/mån                             590 kr/mån
Barn 2-5 år 930 kr/mån                          720 kr/mån
Barn 6-9 år 1 540 kr/mån                       1 180 kr/mån

Flicka 10 -13 år 1 710 kr/mån                1 310 kr/mån
Flicka 14-17 år 1 910 kr/mån                 1 460 kr/mån

Pojke 10-13 år 1 950 kr/mån                 1 490 kr/mån
Pojke 14-17 år 2 460 kr/mån                 1 880 kr/mån

Kvinnor 18-30 år 1 870 kr/mån              1 430 kr/mån
Kvinnor 31-60 år 1 840 kr/mån              1 400 kr/mån
Kvinnor 61-74 år 1 690 kr/mån              1 290 kr/mån
Kvinnor 75 år+ 1 640 kr/mån                  1 250 kr/mån

Män 18-30 år 2 460 kr/mån                 1 880 kr/mån
Män 31-60 år 2 350 kr/mån                 1 780 kr/mån
Män 61-74 år 2 110 kr/mån                 1 620 kr/mån
Män 75 år+ 1 910 kr/mån                    1 460 kr/mån

Att äta lunch ute är dyrt. Äter man sin lunch ute varje dag kostar det runt 1 600 kronor per månad om lunchen kostar 80 kronor. Enligt Konsumentverkets kostnadsberäkningar lägger en kvinna 31-60 år 440 kronor mer i månaden på livsmedel om de inte äter lunch ute. En möjlig besparing på över 1000 kronor i månaden alltså om man tar med matlåda istället.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy