Skip to main content

Välkomna tillbaka Landskrona!

Nyhet   •   Maj 23, 2014 09:25 CEST

Diabetesföreningen i Landskrona m.o. är åter igen en till Diabetesförbundet ansluten lokalförening. Föreningen har under några år varit ansluten till Diabetesorganisationen i Sverige (DiOS) men har efter en tids missnöjde valt att åter ansöka om medlemskap i Diabetesförbundet.

Vid ett sammanträde under maj beslutade förbundsstyrelsen att Landskrona tas upp som ny lokalförening i förbundet.

- Vi här i den nya styrelsen är glada över det positiva mottagandet, säger Leif Gripenblom, ordförande i Landskronas styrelse. Vi tror att föreningen kommer att fungera mycket bättre genom det nya medlemskapet i Diabetesförbundet. Nu får vi bättre möjligheter att delta i länsföreningens verksamhet, bättre tillgång till informationsmaterial och vi kommer vara mer uppdaterade via förbundets information. Därigenom kan vi erbjuda bättre service till våra medlemmar än tidigare, fortsätter Leif.

Diabetesföreningen i Landskrona har en lång historia inom förbundet då de var den första diabetesföreningen i Sverige. Föreningens grundare tog senare initiativ till Riksförbundet för Sockersjuka som idag är Diabetesförbundet.

Fredrik Löndahl, förbundsordförande i Diabetesförbundet, säger att det är glädjande att föreningen i Landskrona har tagit steget mot en enad diabetesrörelse. Fredrik ser flera möjligheter för föreningen att återfå de medlemmar och den aktiva verksamhet som föreningen tidigare hade, men som nu till stor del försvunnit. Fredrik ser dessutom Landskronas nyanslutning som en möjlighet att stärka de andra diabetesföreningarna i Skåne.


Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera