Skip to main content

Medpratare hjälper SFI-eleverna i Täby

Nyhet   •   Feb 26, 2016 13:46 CET

I söndags välkomnades ca 50 volontärer från ”En utsträckt hand” till Eductus i Täby. Frivilligorganisationen möte för att organisera sina volontärsgrupper. Flera av grupperna arbetar med att bidra materiellt till nyanlända, men också fadderverksamhet och språkcafé. Två grupper skapades för att hjälpa våra SFI-elever direkt på skolan. Den ena gruppen är inriktad på att ge våra elever språkstöd i form av att vara ”medpratare”. Den andra gruppen kommer att hjälpa de svagaste eleverna administrativt.

- För oss på en skola där många av våra elever har svårt att koncentrera sig på skolarbetet pga PTSD (posttraumatiskt stressyndrom) så kommer den administrativa gruppen vara till stor nytta, säger Emma Rönnberg, skolledare på Eductus i Täby. Eleverna kan få hjälp med de till synes små saker som för dem blir stora som berg; t ex att ändra dagistider för sina barn eller boka en tid på vårdcentralen. Om de får hjälp med detta vid bestämda tider, kommer läraren kunna hänvisa till dessa, och förhoppningsvis flytta fokus till språkundervisningen istället.

Två medpratare besökte skolan i onsdags och berättade om den verksamhet som snart startas upp och de möttes med stor entusiasm. I flera klassrum applåderade eleverna och ville att de skulle börja direkt. Medpratarna kommer att bjudas in på två träffar i mars där de får information om hur SFI fungerar.

Varje volontär kopplas ihop med en kursansvarig lärare. Tillsammans med lärarna kommer de att hitta tider då de kommer till skolan för att prata svenska med våra elever. Lärarna hjälper volontärerna med samtalsuppgifter som är aktuella för de elever de möter. Via ”Internationella bekantskaper” har volontärerna fått bra information hur ett lyckat medpratarprojekt fungerar och blir det koncept som vi utgår från.

- Vi ser verkligen fram emot detta samarbete och gläds över den vilja och entusiasm som finns i samhället för att bidra till integration och våra nya svenskars möjligheter i deras nya land, säger Emma.

KONTAKTPERSON
Emma Rönnberg, skolledare i Täby,
Tel: 0725-73 85 06
emma.ronnberg@eductus.se

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy