Skip to main content

2,4 miljoner kronor tillbaka till våra medlemmar

Pressmeddelande   •   Jan 11, 2018 10:00 CET

Foto: Åsa Eriksson, Hem & Hyra

Hyresgästföreningen region Norrland hjälper bland annat sina medlemmar i juridiska frågor. En summering för 2017 visar på mycket goda resultat, där medlemmarna sparat in nära 2,4 miljoner kronor.

Hyresgästföreningens medlemmar i Norrland har under året fått hjälp av juridikenheten i olika boendetvister. Sammanlagt har vi sparat in cirka 2 380 000 kronor, fördelat på cirka 250 ärenden. Jämfört med 2016 har beloppet ökat med 35 procent.

– Det är glädjande att vi kunnat vara till nytta och hjälpa våra medlemmar i så stor utsträckning under året som gått. Med vår kompetens i ryggen ökar möjligheten att få rätt i en boendetvist, säger Niclas Sundell, chef juridikenheten Hyresgästföreningen region Norrland.

Fördelad över de fyra norrlandslänen såg medlemmarnas besparing ut enligt nedan.

Jämtland Härjedalen: cirka 500 000 kronor
Västernorrland: cirka 700 000 kronor
Västerbotten: cirka 600 000 kronor
Norrbotten: cirka 450 000 kronor

Till detta kommer cirka 130 000 kronor som inte är hänförliga till något specifikt län.

För mer information:
Niclas Sundell, enhetschef Juridik, 010-459 18 17

Hyresgästföreningen region Norrland omfattar 4 län, Jämtland-Härjedalen, Västernorrland, Västerbotten och Norrbotten, och 44 kommuner. Vi företräder de drygt 37 000 medlemmar som är bosatta i regionen.

Vårt grundläggande mål är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy