Skip to main content

​Kraftig ökning av antalet skadegörelsebrott

Pressmeddelande   •   Aug 26, 2015 08:00 CEST

En kartläggning som försäkringsbolaget If gjort av Brås senaste statistik visar att drygt 350 000 vardagsbrott anmäldes i Sverige under 2015 års första sex månader – en ökning med fem procent jämfört med samma period förra året. Antalet skadegörelsefall har ökat med hela 34 procent.

Ifs kartläggning visar att antalet anmälda inbrott, skadegörelsebrott och stöldbrott minskat något – men den stora andelen skadegörelsebrott gör ändå att halvårsresultatet totalt sett visar på en negativ utveckling. Den totala andelen anmälda vardagsbrott ökade med fem procent under första halvåret 2015 jämfört med samma period 2014.

– Att skadegörelseanmälningarna ökat så pass mycket är anmärkningsvärt. Nu måste rättsväsendet visa att anmälningarna faktiskt leder till någonting också, att fallen utreds och att brotten får konsekvenser, säger Göran Kellner, utredningschef på If.

Totalt anmäldes 356 935 vardagsbrott under första halvåret 2015. Under samma period 2014 anmäldes 339 338 vardagsbrott. Skadegörelsebrotten står för den enskilt största höjningen, men även antalet misshandelsbrott har ökat något medan stöld-, trafikbrott och inbrott minskat.

Värst i väst

Statistiken över anmälda brott utgår från de nya polisregionerna – och det sämsta resultatet står polisregion Väst, bestående av Hallands och Västra Götalands län, för. Här har antalet anmälda vardagsbrott ökat med 14 procent.

Polisregion Mitt däremot, som består av Gävleborgs län, Uppsala län och Västmanlands län, minskade antalet anmälningarna med åtta procent och står därmed för den mest positiva utvecklingen.

Antal anmälda vardagsbrott i Sverige jan-jun 2015 vs jan-jun 2014:

Brottstyp Anmälda brott jan-jun 2015Anmälda brott jan-jun 2014Procentuell förändring Invånare totalt
Sverige 9 784 445
Misshandel 40371397941%
Inbrott 2006020396-2%
Stöld 159968164757-3%
Skadegörelse 962657180834%
Trafikbrott 4027142583-5%
Totalt 3569353393385%


 
Om if.se/vardagsbrott

if.se/vardagsbrott samlas statistik, aktuella artiklar, krönikor, pressmeddelanden, debattartiklar och relevanta länkar, alla relaterade till vardagsbrott. Statistiken bygger på Brottsförebyggande rådet, Brå:s officiella statistik. De brott som klassificeras som vardagsbrott är misshandel, skadegörelse, bostadsinbrott, trafikbrott och stöld.

För ytterligare information: Jessica Källman, pressansvarig. Mobil:076 869 10 82.

För mer information om If följ oss på:

Facebook

Twitter

Instagram

If.se

Försäkringsbolaget If är Nordens ledande skadeförsäkringsbolag med cirka 3,6 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Ifs premieinkomst uppgick år 2014 till drygt 42 miljarder svenska kronor och antalet anställda är 6 700. If ingår i finanskoncernen Sampo Plc.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy