Skip to main content

​KTH:s 17 klimatexperter

Pressmeddelande   •   Dec 02, 2019 15:12 CET

Här är 17 av KTH:s experter på klimat och hållbarhet. Forskarlistan är skapad med anledning av FN:s klimattoppmöte COP25 i Madrid.

  • Klimat, vetenskap och politik: Mikael Karlsson, 070 - 316 27 22, kmk@kth.se
  • Flyg och transporter: Jonas Åkerman, 08 - 790 73 02, jonas.akerman@abe.kth.se
  • Tekniska lösningar i samspel med miljö och människa: Cecilia Katzeff, 08 - 790 88 13, ckatzeff@kth.se
  • Arktiska ekosystem och global uppvärmning: Sverker Sörlin, 070 - 545 25 26, sorlin@kth.se
  • Luft: Christophe Duwig, 073 - 765 22 62, duwig@mech.kth.se
  • Vatten: David Nilsson, 08 - 790 87 42, watercentre@kth.se
  • Smarta och hållbara städer: Olga Kordas, 08 - 790 87 73, olga@kth.se
  • Digitalisering och hållbar utveckling: Mattias Höjer, 08 - 790 64 51, mattias.hojer@abe.kth.se
  • Delandeekonomin och hållbar konsumtion: Karen Bradley, 08 - 790 85 91, karin.bradley@abe.kth.se
  • Cirkulär ekonomi: Amir Rashid, 08 - 790 63 73, amirr@kth.se
  • Mat och hållbarhet: Annika Carlsson Kanyama, 08 - 790 93 31, annikack@kth.se
  • Livsmedelsförsörjning i framtidens städer: Rebecka Milestad, 08 - 790 88 25, rebecka.milestad@abe.kth.se
  • Transport och digitalisering: Anna Kramers, 08 - 790 85 02, anna.kramers@abe.kth.se
  • Energifrågor rörande vatten- och markanvändning: Mark Howells, 073 - 461 83 52, mark.howells@energy.kth.se
  • Miljöstrategisk analys: Göran Finnveden, 08 - 790 7318, goranfi@kth.se
  • Hållbar konsumtion: Åsa Svenfelt, 08 - 790 88 18, asa.svenfelt@abe.kth.se
  • Klimat och migration: Marco Amiero, forskare marco.armiero@abe.kth.se