Skip to main content

Fotoklubben har utsett årets första månadsmästare

Nyhet   •   Jan 13, 2017 10:00 CET

Foto: Henry Fredriksson

Lindesbergs Fotoklubb har hållit årsmöte och utsett årets första mästare i månadens bild - Henry Fredriksson med sin bild av en mås som jagar en skalbagge. Temat var ”mat” och en skalbagge tycks vara mums för en hungrig mås!

"Årsmötet hölls traditionsenligt och vi kan glädjande konstatera att klubbens medlemsantal ökar", skriver Rolf Karlsson som fick förnyat förtroende som ordförande även för 2017.

Kjell Gustafsson avböjde omval och lämnar därmed klubbstyrelsen efter 25 år. Det blev omval på övriga styrelseposter, en post är tillsvidare vakant.

Under mötet visades några av programmen som Lindesbergs Fotoklubb kommer att visa under Vinterspår 4-5 februari.

Månadens bild är en fototävling för klubbens medlemmar. Ladda upp max tre bilder och var med – vinnaren uppmärksammas vid nästa klubbmöte. Röstning sker anonymt bland deltagarna på klubbmötet. Minst tre deltagare krävs för att fullfölja tävlingen och närvaro på klubbmötet krävs för att man ska få sitt pris.